Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

Üç Nokta Ersin YAMACI

Türkiye Suriye’den savaşta ölen 137 askerinin cenazesini istiyor

Türkiye şehitlerinin ardından kan ağlıyor...

 

Şehit analarının acı dolu feryadı...

 

Ölen askerler için tabut yetmedi...

 

Bu gazete manşetleri hoşunuza gider miydi? Bu haberleri okurken keyif alır mıydınız?

 

Pek çoğunuz başlığı okuduğu anda bile irkildi, yüreği sıkıştı. Zaten kendi halkına, ülkesine düşman olmayan kim bu gazete manşetlerini hoş karşılayabilir ki.

 

***

 

Irak ve Suriye'den kaynaklanan terör tehditlerine karşı Türk Silahlı Kuvvetlerinin yabancı ülkelere gönderilmesi ile yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye'e bulunması ve geçişi konusunda hükümete 1 yıl yetki veren tezkere 02.10.2014 tarihinde Meclisten geçti.

 

Tezkerenin amacının sınır güvenliği olduğu söylense de (sınırlarımızda yaşanan bir saldırıda zaten tezkere olmadan da gereken karşılığı verebiliriz) hepimiz biliyoruz ki hedef Esad’ı devirmek için Suriye’ye asker sokabilmek. Suriyeli mülteciler ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) için harcanan milyar dolarların ekonomiye geri kazandırılabilmesi için Esad’ın devrilmesi ve Suriye’nin yeniden yapılandırılmasında Türkiye’nin önemli bir rol üstlenmesi şart. Yoksa tüm harcanan paralar uçup gitmiş olacak.

 

Hayır, amaç Suriye halkının özgürleştirilmesi diyen arkadaşım kusura bakma ama demokratik yöntemleri, siyasal yaptırımları, hukuk süreçlerini denemeden muhalif Suriye halkını Esad’ı devirmek için cesaretlendirirsen, silahlanmasını teşvik edersen, “bisküvi” dolu tırlar gönderirsen “amacım halkı özgürleştirmek” dediğinde komik duruma düşersin.

 

***

 

Muhalefet tezkereye destek vererek hükümetin elini güçlendirmeli…

 

Nasıl saçma bir yaklaşımdır bu...

 

İnanmadığın, istemediğin bir savaşa destek vermen bekleniyor. Üstelik hükümet partisinin tabanı bile savaşı desteklemezken.

 

Peki, hükümet tezkereyi meclisten geçirmek için muhalefetin oyuna ihtiyaç duymadığı halde neden “destek” konusunda ısrarcı?

 

Eğer planlandığı şekilde Türkiye sınırda tampon bölge kurup bu bölgeyi elinde tutabilirse Suriye planlarında önemli bir başarı elde edecek ve Suriye’ye TSK fiilen girmiş olacaktır. Diğer taraftan Suriye yetkilileri ise tampon bölgeyi -haklı olarak- egemenliklerine saldırı olarak gördüklerini ve kurulması durumunda karşılık vereceklerini söylemekteler. Bu da zaten Türkiye – Suriye savaşı demek.  

İşte bu noktada hükümet muhalefetin desteğine ihtiyaç duyuyor. Olası bir savaşta şehit olan askerlerin cenazeleri Türkiye’ye gelmeye başladığında, gazeteler yukarıdaki manşetleri attığında halkın tepkisiyle karşılaşacaklar. İç siyasette zayıf konuma düşecekler. Bu yüzden muhalefetin desteği hükümete “tezkere meclisin ortak kararı” deme şansı vereceği için önemli.

 

Bu desteği elde edemeyen hükümetin eğer Suriye’de tampon bölge kurma planı ciddiyse erken seçime gidip yeni hükümet kurduklarında (bir dönemi daha garantilediklerinde) Suriye planlarını uygulamaları kendileri açısından daha mantıklı olacaktır.

 

***

 

Amaç insan hayatlarının kurtarılması ve bölgeye barış getirmekse Suriye için savaş çığırtkanlığı yapmak yerine acil bir şekilde diplomasiyi işletmek zorunludur. Daha fazla muhalifin veya Esad yanlısının ölmesinin, bölgeye Türk askerinin girmesinin ve Suriye ordusuyla karşı karşıya gelmesinin kimseye bir faydası yoktur.

 

Esad’ı ise demokratik yöntemler yerine savaşla iktidardan indirmeye çalışmak “sandıkla geldik sandıkla gideriz” diyen bir partinin samimiyet sınavıdır.

 

***

 

Suriye’ye Türk ordusu girecekse öncelikle gönüllüler gitmeli. Bu kadar savaş çığırtkanı elbet savaştan kaçmayacaktır değil mi? Yoksa gariban ailelerin çocuklarını mı gönderecekler cepheye?

 

***

 

YENİ ER

 

Savaş çıkmıştı

Orduya aldılar onu

Tüfek verdiler

Mermi verdiler

Süngü verdiler

Bomba verdiler

Gaz maskesi verdiler

Tanımadığı adını bilmediği

Bütün gereçleri verdiler

Dağ başında gözcüydü o

Aşağıda ırmak sanki bir gelin-

Sanki bir kuş - yeryüzünde akan bir kuş

Orman koyu yeşil - yeşil - açık yeşil

Sanki bilgeler arası çağsal toplantı

Ki mavi söylencelere benzemektedir

Yarısı görünen göl

İşte başaklar sallana sallana

Sürezi yenilemekte evrensel bir devinim

Hepsi bir severlik içinde sessiz

Ötelere ulaşmaktadırlar kendi varlıklarından

Baktı yeni er üstüne başına mırıldandı:

Peki niye

Bunca güzelliklere karşı

Böylesine çirkin giyinmek

 

Fazıl Hüsnü DAĞLARCA

Diğer Yazıları

DavutoğluAKP – HDP Tuzağı 2. BölümAKP - HDP TuzağıTâifAK’layamadılarNaproksen Sodyum“Saf”ları sıklaştıralım…Meclise iki, iki buçuk parti girse yeter…Belki şu tepenin üstünde şirin bir cami vardır…Ayranımız yok içmeye…14 Haziran 2015 –Türkiye’nin GeleceğiYardıma koşmayan kalem sıkılsın!Türkiye Suriye’den savaşta ölen 137 askerinin cenazesini istiyorGaribansan ÖLÜRSÜN!POS - Paranla Oku SistemiIŞİD İslam dışı mı?Çocuklarınızı silahlandırın: Medya okuryazarlığı Ahlaklı İş Sağlığı ve GüvenliğiEN BÜYÜK HAYALİM MEMUR OLMAKBaşkanlık Sistemine GeçişSuriyeli Sığınmacılar Sorunu