Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

SAPLANTI Kadirli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Muzaffer Yüksel KAYA

Turgut Cansever ve Karatepe

Bossert ve ekibinin Karatepe’deki antik kazısının sonuna gelindiğinde o zamana kadar gündemde olmayan bazı sorunlarda yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlamıştı.
Helmuth Th Bossert’e göre kazı bittiğine göre kendilerinin burada işi de kalmamıştı. Bundan sonraki yapılacak işler tamamen müzeleri ilgilendiriyordu. Bossert Misis ve çıvarında araştırma yapmak istiyor Karatepe de çıkarılan tarihi kalıntılarla müzeler müdürlüğünün ilgilenmesi gerektiğine inanıyordu.
Halet Çambel’in düşüncesi ise tamamen farklıydı. O çıkarılan tarihi eserlerin , bazaltların nasıl korunacağını düşünüyor, yolu bile olmayan bu bölgede restorasyon işinin nasıl yapılacağını araştırıyordu.
Yapılacak işin boyutu gerçekten o döneme göre çok büyüktü. 1950 lerin Türkiyesi tamamen bir yokluklar ülkesiydi. En önemlisi ise restorasyon işini yapabilecek kişinin bulunmasıydı. Arkeoloji bilimiyle bile yeni tanışmış o zamanın Türkiye’sinde böyle birini bulmak nerdeyse imkansızdı.
Bir tesadüf sonucu , İtalya’da katıldığı bir kongrede tanıştığı Merkezi Restorasyon Merkezi Müdürü C.Brandi konuyla ilgilenir. Enstitünün bir restöratörünü Karatepe de görevlendirir.
. Her türlü imkansızlıklar içinde restorasyon işi bin bir güçlükle tamamlanır. Ortaya çıkarılan ve restorasyonu yapıldıkça sayısı artan bazaltların açık bir alanda bırakılmasının tarihi eserlerde geri dönüşü olmayan tahribatlara yol açacağını anlayan Çambel gün ışığına çıkarılan bazaltların üzerlerinin kapatılması için çalışmalara başladı. İlk olarak o zamanın Kadirli Kaymakamı Kemal Küçüktepepınar’ın Kadirli çeltikçilerinden topladığı parayla, tarihi eserlerin üzerleri çinkoyla eğreti olarak kapatıldı.
Restorasyon enstitüsünün fikri de, tarihi eserlerin bulundukları yerde sergilenmesi yönünde olduğu için antik alanın Açıkhava müzesine dönüştürülmesi çalışmalarına başlandı. O zamanki koşullarda göz önüne alınarak Roma Merkezi Restorasyon Enstitüsü Mimarı Franco Minisi tarafından yapılması gereken işlerle ilgili ilkeler belirlenerek bir ön proje hazırlandı. Uygulama projesi Y.Mimar Turgut Cansever , inşaat uygulaması ise Nail Çakırhan tarafından gerçekleştirildi.
Karatepe Açıkhava Müzesinin korunaklarının hazırlanması, çimento ,demir, cam bulmanın çok zor olduğu o dönem için gerçekten büyük bir sorundu . İnşaat alanına gidecek yol yoktu. İnşatta kullanılan su bile hayvan sırtında taşınarak sağlanıyordu. Vasıflı usta bulmak ö dönem için nerdeyse imkansızdı. Karatepe’deki tarihi bazaltların korunakları işte bu olanaksızlıklar içerisinde hazırlandı.
Zamanımızın 60 yıl öncesinden bu günleri görebilen , coğrafyamıza , ülkemize ve tüm insanlığa bu kültürü armağan edenleri şükran ve minnetle anıyoruz.

Diğer Yazıları

KANUN DEVLETİ Mİ YOKSA HUKUK DEVLETİ Mİ?ESNAF GÜNCEL ERKEK PROFİLİGÜNCEL ERKEK PROFİLİBAŞIMIZ SAĞOLSUNBENİ ÖPEN KİM?ÇÖMÇELİ GELİNİFLAH OLMAZ MUTSUZLARDAN MISINIZ?KONAKTAN KIZ KAÇIRMAÖĞRENCİLER GÜNÜMEHMET CAN’LA SOHBETTurgut Cansever ve KaratepeBİZİM KADINLARIMIZMUTLULUKMehmet Can