Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

AKTÜEL Murat Yıldız

Topyekun mücadele!

Elbette ki farklılıklarımız olacak. Farklı düşünebilir, farklı yaşam biçimlerine sahip olabiliriz. Oysa bu konuda ne kadarda uzaklaştık birbirimizden. Aynı ülkenin, aynı kentin insanı olmaktan bile sıkılır, bunalır, hatta nefret eder olduk.

***

Komşularımızdan, bazı tanıdıklardan, hatta yakın akraba ve dostlarımızdan bile nefret eder olduk. Ülkeyi yönetenlerden, kent yöneticilerinden, belediye başkanlarından, meclis üyelerinden, tanınmışlardan, şöhretlerden bile bazı nedenlerle tiksinir olduk.

***

Kimi din, kimi siyasi düşünce, kimi, ırkından dolayı nefretin hedefi oldu. Elbette farklılıklarımız olmalı ve olacak da. Farklılığımızın ayrı olan ya da aynı olan değerleri de vardır. Farklılığımız sadece zenginliğimiz değil, farklılığımız güzel yanımızdır bizim.

***

Oysa artık farklılığımız zenginliğimiz değil, yoksunluğumuz, güzel yanımız değil gittikçe çirkinleşmek olarak karşımıza çıkmaktadır. Öyle bir hale getirdiler ki bizi, farklılığımızı neredeyse ayıplı, varlığımızı neredeyse lanetli gibi görmeye başladılar.

***

İnsanız, zaaflarımız olabilir, bir şeylere öfke duyulabilir. Oysa bazı yaşananlar karşısında ise tiksinmemek elde değil. Bu ülkede sırf yandaş olduğu için katilleri savunanlar var. Hatta katilleri aklayan bir düzen var.

***

Meydanlarda ölü bir çocuğu ve annesini yuhalatan, yine meydanlarda birine, “Sen Zaza’sın”, ötekine, “Sen Alevisin” diyen, Soma’da katil patronun ihmali yüzünden 400 madenci yaşamını yitirirken, “Ölüm bu işin fıtratında var” diyen bir anlayışa öfke duymamak mümkün mü acaba?

***

Reyhanlı’da 53 insan yaşamını yitirirken, “Sünni vatandaşlarımız öldü” demek, önümüze her zaman dini dayatmalarla çıkmak varken, bizim farklılığına saygı duyduğumuz o dinci kafalar, bir kez olsun niye “Önlerine zorunlu diye bir şey koymamız doğru değil” diyemiyor.

***

Deniz Feneri yolsuzluğu, 17-25 Aralık rüşvet operasyonları, Gezi eylemleri neden bize hala ders olmuyor. Niye bir tanesi çıkıp da, “Allah için siz ne yapıyorsunuz?” diyemedi. Bir tanesi çıkıp da, “Haramdır, hırsızlıktır, öldürmeyi dinimiz yasaklar, günahtır, dinimizde bu yoktur” diyemedi?

***

HES’ler kuruyorlar, nehirlerimizi, su kaynaklarımızı kirletiyorlar. Karşı çıkanın karşısına askeri, polisi çıkarıyorlar, fişliyorlar. Verimli arazileri, ormanlarımızı çapsız müteahhitlere peşkeş çekiyorlar. Çocukları, gençleri öldürüyorlar. Cana kıyıyor, haram yiyorlar.

***

Kadın ve çocuk cinayetleri, kadına, çocuğa şiddet, taciz, tecavüz ve kıytırıktan cezalarla onları ödüllendiren anlayıştan nefret etmemek mümkün mü acaba? Ve göz göre göre kafa kesen, toplu katliam yapan IŞİD pisliğini savunan anlayışa ne demeli…

***

Farklılığımız zenginliğimiz, güzel yanımız ve değerlerimizse, farklılığımız onurumuz ise, bir arada kardeşçe, özgürlük içinde yaşamak olacaksa üstümüze düşen şudur; bunca rezaleti, iğrençliği, ikiyüzlülüğü, yalanı, haramı, hırsızlığı, katliamları ve sayısız lanet olasılığı bize reva gören bu Allahsız, kitapsız, anlayışa karşı topyekun mücadele etmektir.

Diğer Yazıları

KILIÇDAROĞLU, ADANA’DAN MUTSUZ AYRILDIFerman sarayın ise meydanlar halkındırGelip dayandığımız yer…CHP yine sancıya gebeKaybettireceğiz!Kadınsız CHP...Kim?Yaralı IŞİD’ciler Adana’da mı tedavi görüyor?Bir iktidar kaç ülke eder?Korku dağları mı sardı?“Halkın parasıyla saltanat sürmeye hakkınız yoktur”Nereden başlamalı?Hz. Muhammed’in adaleti Topyekun mücadele!Kötü yola düşmedik ama geleceğimiz parlak (!)Acaba…Işığımızı yitirmedik hala…Orhan Kemal için utan Adana!Belki bir gün…