Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

Üç Nokta Ersin YAMACI

Suriyeli Sığınmacılar Sorunu

Suriye'de Esad rejimini güçsüzleştirmek için yaratılan kaos ve çatışma ortamından kaçıp Türkiye'ye yerleşen, sayıları iki milyona yaklaşan sığınmacı ve beraberlerine getirdikleri çeşitli sorunlar...

 

Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde üçü...

İki milyon insan.

Dile bile kolay değil bu rakam...

 

Bu insanlar aç ve parasız.

Bu sefalete ek olarak ülkelerini, evlerini terk etmiş olmanın travması, özellikle büyük şehirlere yerleşen Suriyeli sığınmacıların çok daha şiddetli yaşadığı kültür şoku, Türkçe bilmemelerinden kaynaklanan zorluklar, yerel halkla kaynaşamamak, gelecek korkusu ve daha pek çok sıkıntı ve bunalım Suriyeli sığınmacıları istatistiksel olarak suça daha yakın bir konuma getirmiştir.

 

Konuya ev sahibi tarafından bakacak olursak yine pek bir olumlu manzara yok. Olumsuzlukların en tehlikeli olanı ise “Ksenofobi”, yani “yabancı korkusu - düşmanlığı”. Avrupa'da yaşayan Türkler yıllardır bu düşmanlığın mağduru olduğu için Türkiye'deki yabancılara aynı mağduriyeti yaşatmayacak olgunluğa sahip olmamız beklenmeliydi ama durum böyle değil1... Cehalet ve sosyal becerilerdeki yetersizlikler nedeniyle maalesef içe kapanık bireylere ve genel anlamda yabancılara tahammülsüz bir topluma sahibiz. Bunun yanısıra Suriyeli sığınmacıların gelecekteki statüleri konusundaki belirsizlikler, Türkiye ekonomisine olumsuz etkileri gibi konular da insanlarımızı tedirgin etmektedir.

 

Tüm bunların sonucunda;

 

Suriyeli sığınmacıların mağduriyetinden faydalanmak isteyenlerin bu insanları yasa dışı olarak çok düşük maaşlara çalıştırması ve bu nedenle Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı yerlerde işsizliğin artması, maaşların düşmesi.

 

Suriyeli kadınların ve kız çocuklarının başlık parası karşılığında ikinci, üçüncü eş olarak (satın) alınması ve kimisinin kendi aileleri veya bölge halkından kişilerce fuhşa zorlanması.

 

Suriyeli erkek çocukların kendi aileleri veya bölge halkından kişilerce uyuşturucu satıcılığı, kap-kaç, hırsızlık gibi illegal işlerde kullanılması.

 

Suriyelilere yapılan yardımların Türk halkınca "kendi fakir ailelerimize bakamıyorken iki milyon Suriyeliyi maaşa bağlıyoruz" şeklinde tepki çekmesi.

 

Korku, tahammülsüzlük ve çıkar çatışması kaynaklı karşılıklı işlenen suçların artması gibi sorunlar yaşanmaktadır.

 

Görüldüğü üzere altımızda üzerine benzin dökülmüş koca bir yığın odunumuz var. Tek güçlü kıvılcım halkları çatışma ortamında karşı karşıya getirip Türkiye'yi ateşe atmaya yetecektir.

 

Suriyeli sığınmacıların geri dönme umutları gün geçtikçe daha çok azalıyor.

Türkiye'ye daha kalıcı yerleşiyorlar...

 

Kalıcı çözümler üretmek ve karşı karşıya kaldığımız tehlikeli sorunları çözebilmek için belki de artık Suriyelilere "sığınmacılar" olarak değil de Türkiye’de yaşayan Suriyeli "azınlıklar" olarak yaklaşmanın zamanı gelmiştir.

 

 

 

1 BBC Anketine göre Türkiye'nin Dünyaya Bakışı:

Değerler yüzdelik cinsinden Türk halkının listedeki ülkelere olumlu bakma oranıdır

 

Almanya                             46

Japonya                              46

Kanada                                43

AB                                         38

Brezilya                                               38

Çin                                         32

İngiltere                              31

Güney Kore                       30

Kuzey Kore                        30

Rusya                                   30

ABD                                      27

Hndistan                             26

Pakistan                              22

Güney Amerika                               22

Fransa                                  21

İran                                       17

İsrail                                      8

Diğer Yazıları

DavutoğluAKP – HDP Tuzağı 2. BölümAKP - HDP TuzağıTâifAK’layamadılarNaproksen Sodyum“Saf”ları sıklaştıralım…Meclise iki, iki buçuk parti girse yeter…Belki şu tepenin üstünde şirin bir cami vardır…Ayranımız yok içmeye…14 Haziran 2015 –Türkiye’nin GeleceğiYardıma koşmayan kalem sıkılsın!Türkiye Suriye’den savaşta ölen 137 askerinin cenazesini istiyorGaribansan ÖLÜRSÜN!POS - Paranla Oku SistemiIŞİD İslam dışı mı?Çocuklarınızı silahlandırın: Medya okuryazarlığı Ahlaklı İş Sağlığı ve GüvenliğiEN BÜYÜK HAYALİM MEMUR OLMAKBaşkanlık Sistemine GeçişSuriyeli Sığınmacılar Sorunu