Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

Üç Nokta Ersin YAMACI

POS - Paranla Oku Sistemi

Öğrencisi şikayetçi...

Velisi şikayetçi...

Öğretmeni şikayetçi...

Mezunu şikayetçi...

 

56 Milyar TL. veya eski başbakanımızın rakamın daha dikkat çekici olması için kullandığı taktikle “eski parayla 56 Katrilyon Türk Lirası!).

 

2014 yılında eğitime ayırdığımız bütçe budur.  Yüksek bir rakam gibi görünse de yeterli bir rakam değil. Türkiye önümüzdeki yıllar bütçeyi arttırsa bile yine de yeterli olmayacak. Az parayla çok iş yapmaya çalıştıkça kaliteli bir eğitim sistemine ulaşmamız mümkün değildir. Eğitim sistemine yön veren kişilerin öğrencileri “deneklere” çevirdikleri tuhaflıklardan bahsetmiyorum bile.

 

Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK gibi kurumların yanlışlarını bir kenara bıraksak bile radikal düzenlemeler yapılmadan eğitim kalitesi arttırılamayacaktır.

 

Bu noktada Türkiye’nin ekonomik şartları ve gelecekte kurmak istediği sistem göz önünde bulundurulursa eğitim hizmetlerinin özelleştirilmesi ve ücretli kamusal hizmet olarak sunulması maalesef kaçınılmazdır.

 

 

Parasını veririm, dilediğim okula gönderirim

 

Özel okul sayısının artması beraberinde ücret rekabetini de getirmiştir. Yakın gelecekte gerekli olan özel okul ihtiyacının dershanelerin kapatılıp özel okullara dönüşmeye zorlanmasıyla bu daha da sayı artacak fiyat daha da düşecektir.

 

Aynı zamanda hükümet özel okulu teşvik amaçlı ödül ve ceza yöntemini de kullanmaktadır.  Ödül olarak eğer özel okulu tercih edersen devletten 3500 TL. teşvik alırsın.

 

Ceza yöntemi ise bir taşla iki kuş vurmak gibi. Devlet kısıtlı olan bütçesiyle az sayıda devlet okulunda kaliteli eğitim verebilecek seviyede. Bunda da imam hatip ve meslek liselerini tercih ediyor. İmam hatip zaten arka bahçe, meslek liseleri de her dönem Türkiye’nin iş gücü sıkıntısı olmuş ara eleman konusunda zorunlu. Ya bunları tercih et ya da özel okula git.

 

Tüm bunlar halkı psikolojik olarak ücretli eğitim sistemine çok iyi hazırladı.  Çoğu veli “gerekirse maddi olarak sıkıntı çekerim ama çocuğuma istediğim okulda eğitim aldırırım” düşüncesine sahip.

 

Yakın gelecekte özel okula giden öğrenci sayısı çok büyük oranda artacak…

 

 

Konunun diğer bir boyutunda ise eğitim kadar önemli bir konu var.

 

İyi, güzel… Hadi çeşitli yöntemlerle eğitim kalitesini arttırdık. Peki, bu çocuklar gelecekte ne yapacak? Şu an “üniversiteli işsizler” diyorken gelecekte “özel üniversiteli işsizler” mi diyeceğiz? Tek fark bu mu olacak?

 

İyi Bayramlar…

Diğer Yazıları

DavutoğluAKP – HDP Tuzağı 2. BölümAKP - HDP TuzağıTâifAK’layamadılarNaproksen Sodyum“Saf”ları sıklaştıralım…Meclise iki, iki buçuk parti girse yeter…Belki şu tepenin üstünde şirin bir cami vardır…Ayranımız yok içmeye…14 Haziran 2015 –Türkiye’nin GeleceğiYardıma koşmayan kalem sıkılsın!Türkiye Suriye’den savaşta ölen 137 askerinin cenazesini istiyorGaribansan ÖLÜRSÜN!POS - Paranla Oku SistemiIŞİD İslam dışı mı?Çocuklarınızı silahlandırın: Medya okuryazarlığı Ahlaklı İş Sağlığı ve GüvenliğiEN BÜYÜK HAYALİM MEMUR OLMAKBaşkanlık Sistemine GeçişSuriyeli Sığınmacılar Sorunu