Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

AKTÜEL Murat Yıldız

Orhan Kemal için utan Adana!

Türk edebiyatının hiç eskimeyenidir o. Toplumcu- gerçekçi bir yazardır. Hepsi 30 yıl süren yazarlık yaşamına 19 öykü, 27 roman, 2 oyun ve anı, inceleme, röportaj dallarında ise birer tane olmak üzere tam 55 kitap bıraktı.

***

Adana’ da, pamuk ırgatlarının, fabrika işçilerinin, arasında, en yoksul mahallelerde geçti yaşamın büyük bölümü. Orhan Kemal’in eserlerindeki yoksulluk, ekmek kavgası, ırgatlar, varoşlardaki yaşam koşulları aslında çok da değişmedi.

***

Adana’da büyüyor yoksulluk her geçen gün biraz daha. İşsizlik büyüyor ve Türkiye ortalamasının üzerine çıkıyor. Bu kentte yangınlar büyüyor, dramlar büyüyor. Bir pavyon kapanıyorsa, yerine 5 tane batakhane açılıyor. Kapısında, camında, tabelasında canlı müzik yazan kaç tane işletme varsa neredeyse hepsinde fuhuş pazarlıkları yapılıyor…

***

41 yıl önce bugün kapattı gözlerini Orhan Kemal. Bereketli topraklarına bir ağrı, bir sancı ve hüzünler bırakarak gitti o. Adanalı hemşerimiz, Ceyhanlı hemşerimiz Orhan Kemal…Türk edebiyatındaki yeri tartışmasız olan Orhan Kemal’e sahip çıkmayan bir kenttir Adana.

***

Sadece o değil, ne Yaşar Kemal, ne Yılmaz Güney, ne de öteki değerlerimize sahip çıkamayan bir kentiz. Bereketli topraklarımız üzerinde yetişmiş değerlerimize sırf siyasi görüş ve düşünceleri nedeniyle hep kör baktık bu şehirde.

***

Bu topluma, milyonlara, on milyonlara travmalar yaşatan, kitapları yasaklayan, işkence tezgahlarında onulmaz yaralar açtıran, kan akıtan darbecilerin adını bulvarlara, okullara verdiler de bu kentte. Bir Orhan Kemal’in, bir Yaşar Kemal’in, bir Yılmaz Güney’in isminden hep korktular.

 

Çoğu zaman bu isimlere nefretle baktılar. At gözlüğü ile hayata bakanların yönettiği bir kentte bu değerlerimiz sahipsiz kaldı. Bu noktada utanması gereken kim olmalı acaba? Adana’ya bir Orhan Kemal müzesi kurulamaz mıydı? Bir Yaşar Kemal Kültür Merkezi yapılamaz mıydı? Yılmaz Güney’in adını koyabileceğimiz hiçbir yer yok muydu?

***

Biz değerlerimize sahip çıkamayacak kadar yozlaşmış bir kentiz. Adana aslında utancın kentidir. Bereketli topraklarımız üzerinde artık Türk edebiyatına, Türk sinemasına, siyasete yön verenler isimler yetişmiyor. Bu topraklar üzerinde artık aydınlar, yazarlar yetişmiyor.

***

Münevver’in kafasını kesen Cem Garipoğlu’nun yeni versiyonları, hırsızlar katiller, kadın tacirleri, çeteler, tarikatlar, cemaatler, işbirlikçiler, kapı kulları, dönekler büyüyor, yayılıyor kentin dört bir yanında. Bereketli topraklarımız her gün biraz daha çoraklaşıyor, kirleniyor…

***

Bu kenti yönetenler ise hala bu isimlerden, değerlerden korkuyor, hala kör bakıyor.

Bir yanda çürümüşlük, öteki yanda değerlerimizin hiç sönmeyen aydınlığı…

Utan Adana…

 

NOT: 2011 Yılında yayınlanan bu yazımı bir kez daha paylaşmak istedim. 2012 yılında da bu yazıya ÇGC tarafından ödül verilmişti. Adana’da 9 Eylül günü, uzun bir aradan sonra Türk sinemasının efsane ismi Yılmaz Güney için görkemli bir anma etkinliği gerçekleştiren Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin,  kültür merkezinin adını Orhan Kemal Merkezi olarak değiştirdi. Abidin Dino, Yaşar Kemal, Orhan Kemal, Yılmaz Güney, Muzaffer İzgü ve nicelerini yok saydılar kendi topraklarında. Bu bereketli topraklarımızda daha fazla başımızı yere eğdirmeyelim. Bu değerlerimize sahip çıkalım.  Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Turhan Selçuk sergisiyle ilk adımı, Yılmaz Güney anmasıyla ikinci adımı, Orhan Kemal Kültür Merkezi ile üçüncü adımı attı. İyi ki attı… İyi ki varsın Soner Çetin. Bir kez daha yüreğine sağlık…

Diğer Yazıları

KILIÇDAROĞLU, ADANA’DAN MUTSUZ AYRILDIFerman sarayın ise meydanlar halkındırGelip dayandığımız yer…CHP yine sancıya gebeKaybettireceğiz!Kadınsız CHP...Kim?Yaralı IŞİD’ciler Adana’da mı tedavi görüyor?Bir iktidar kaç ülke eder?Korku dağları mı sardı?“Halkın parasıyla saltanat sürmeye hakkınız yoktur”Nereden başlamalı?Hz. Muhammed’in adaleti Topyekun mücadele!Kötü yola düşmedik ama geleceğimiz parlak (!)Acaba…Işığımızı yitirmedik hala…Orhan Kemal için utan Adana!Belki bir gün…