Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

FUTBOL YORUM Reşit Gürel

OLUMSUZ HAKEM ÇEŞİTLERİ… !!!

        Her ilde olduğu gibi Osmaniye’mizde de maalesef art niyetli olmasa da ;

        Korkak, sorumsuz, eyyamcı ve nemelazımcı, çok bilmiş ve ukalâ hakemler(!)’in bulunduğundan bahsetmiştim..

        Bunu mensubu bulunduğum kulübün puan kaybettiği müsabaka sonunda bir hezeyan olduğunu değerlendiren ve gönül koyanlara cevaben devam ediyorum.

HANGİ TANIMA GİRER ? …

      Arkadaş; Serkan GÜRBÜZ’dür yardımcı(!) hakemdir, hatta KIDEMLİ yardımcı hakemdir.

     Görevi nedir ?

     Öncelikle müsabaka hakemine olmak üzere müsabakanın selameti için saha içi her şeye yardımcı olmaktır.

     İl içi amatör müsabakalarda dördüncü hakem uygulaması olmadığından saha komiserine, sağlık personeline, güvenlik ekibine, tüm sporcu ve kenar yönetimlerine yardımcıdır….

     Kısaca bakalım yardım şekline :

     Hatalı ofsayt, yanlış taç ve aut-korner kararları konumuzun dışındadır.

     Kendi bölgesindeki kaleci bir atış yapar. Atışı orta alanda KISA BOYLU rakip takım kaptanı karşılar. Uzun (!) boylu kaleci sinirle arkadaşlarına bağırır :

   “….m kadar boyu olan adama kafa vurduruyorsunuz…”

   Kısa boylu sporcuya ait yedek kulübesi kıdemli yardımcının(!) hemen arkasındadır. Yetkili antrenör yardımcıya “Duymuyormusun hoca ?” diye ikâzda bulunur. Bir cevap alamayınca çizgiye kadar çıkıp müsabaka hakemine  “Lütfen hocam, gelirmisiniz “ ricasında bulunur..

    Oyunun durduğu anda müsabakanın beyefendi hakemi antrenörün yanına gelir, konuyu öğrenir ve kendisinin duymadığını, yardımcısından da bir işaret almadığı belirterek oyuna döner.

UZATMAYALIM…

    Müsabaka hakemi duymadım diyorsa eyvallah. Ya yardımcı ? 15 metre mesafeden duymaması imkânsız bu terbiyesizliği es geçen sözüm ona yardımcı yukarıdaki hangi hakem tanımına girer ?

    Duymaması imkânsız diyorum; çünkü kendisinin arkasındaki kulübe ayağa kalkıyor, daha arkadaki tel örgü dışındaki seyirci duyuyor da en yakındaki duyma-görme mecburiyetindeki kişi duymuyor veya es geçiyor. Duymuyorsa zaten oyunda değildir ve aklı nerelerdedir?

   O terbiyesizliği yapan kalecinin babasıyla da futbol oynayan yaşlı ve kısa boylu rakip takım kaptanı o çirkinliği duysa ve verilmeyen cezayı kendisi kesmeye kalksa sorumlusu kim olurdu ?

BİTMEDİ…SORUMSUZLUĞUN GETİRDİĞİ SONUÇ…

   Aynı şahıs müsabakanın sonlarına doğru taç çizgisi yanında, iki metre önünde tehlikeli bir sertliği görmezden gelir. Harekete maruz kalarak sakatlanan genç arkadaşına yardıma koşan tecrübeli ağabeyi “Görmüyormusun hocam “ der… Aldığı cevap manidar ve bir o kadar da sorumsuzcadır. “Hakem karar verir” cevabıyla bir kargaşa başlar ve neticesinde arkadaşına yardıma giden ağabey durumundaki sporcu oyundan ihraç edilir.

SONUÇ MU ?

   İhraç olacak kadar itirazın şiddetini arttıran bu ağabey sporcu müsabaka sonunda hakem odasına gidip özür dilemesine rağmen 6 (Altı) maç ceza alır.

   Genç yaşında şeker hastası olan bu sporcunun doktoru tedavi için ısrarla spor yapmasını tavsiye etmektedir. Bu altı hafta zarfında müsabakaya çıkamayacağı için moral bozukluğuyla antrenmanlara da çıkmayacak ve spordan ve dolayısıyla tedaviden de uzak kalacaktır. Kısaca bir sporcu sözde yardımcı hakemin nemelazımcılığı ve SORUMSUZLUĞUYLA spordan koparılmıştır.

CEZA…….

    Sporcu her yönüyle cezalandı, amenna…..

    Peki bu sorumsuz ,hakem denilen kişinin cezası mahşere mi kalacak ?

    Bu tür kişilerin kendilerine çeki-düzen vermeleri için kim kırılırsa kırılsın biz YAZARAK öncelikle İl Hakem Kurulunu, ardından da bir harbiye si olur mu, olmaz mı bilmem ama MHK ya kadar ilgili birimleri bilgilendireceğiz.  

Diğer Yazıları

Kutluyorum seni Can GÜVEN(!) hoca… Teknik patron Can GÜVEN görevden alındı … HÜSRAN !!! O SENE, BU SENE İSEOSMANİYESPOR’da yetkili KİM ? OSMANİYESPOR’A AÇIK TEKLİF…HIZLANDIRILMIŞ (U-13) GENÇLER LİGİ…alkışlar(!) utanmaz KAHRAMANLARA (!) …OSMANİYESPOR YÖNETİM KURULUNA … OLUMSUZ HAKEM ÇEŞİTLERİ… !!! VASAT OYUN, KÖTÜ SONUÇ !!!…EML’ de MÜDÜR DEĞİŞİMİDEVAM EDİYORUZ…SESİNİ KES DEDİLER, KESTİK VE SUSTUK !…ADEM HURMA HOCAM’ a ?…1 PUAN KAZANÇ MI ?…BİZİM MÜFTÜ NE İŞ YAPAR ? 4-1 ‘ e RAĞMEN … ? …İŞTE BEN BUNA SPOR DERİM…OSMANİYESPOR TUTKUSU …AMATÖRLERE BELEDİYE YARDIMI…SANTRASI YAPILMAYAN GOLLE 3 PUAN…BELEDİYE BAŞKANIMIZA…ZOR DA OLSA 3 PUAN GÜZEL…AV SEZONU AÇILIYOR…OSMANİYE SARI-YEŞİL’E DONANSIN…OSMANİYE BELEDİYESİ ve OSMANİYESPOR….