Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

AKTÜEL Murat Yıldız

Nereden başlamalı?

İçimden yazmak gelmiyor. Ne doğruları yazmak, ne gerçekle yüzleşmek, ne de içinde bulunduğumuz durumdan değil bu. Can sıkıntısı biraz da… Biraz tembellik, biraz öfke, biraz yorgunluk ve birbirine karışmış kavram kargaşası eşliğinde yazmak gelmiyor içimden… 
***
Ölüm haberlerine dair mi yazmalı, ateşin düştüğü yerden mi başlamalı şimdi. Çevreye, doğaya, AVM’ler, HES’ler kadar saygı duymayan, rantı Allah’tan çok sevip ağaç katliamını ,”Orada mescit var, bundan rahatsızlık duymuş olabilirler” diye savunan o kafadan mı başlamalı?
***
Acaba nereden başlamalı? Katil taşeronların nasıl aklandığından mı, basit bir öğrenci eylemine bile tahammülsüzlükten mi, muhalif olan herkesin potansiyel vatan haini, ateist, terörist ilan edilmesinden mi? 
***
Sanatçısına düşman olan anlayıştan mı başlamalı, eylemde kadınlara, “seni şimdi yatırıp amk” diyen polislerden mi, yargının, en güvenilir kurumların TÜBİTAK’ın, Adli Tıp’ın bile tartışılır hale gelmesinden mi başlamalı? 
***
Sarı sendikalara rahmet okutan yandaş sendikalardan mı başlamalı… Toplumun nasıl yozlaştığından mı, ahlaki erozyonun korkunç boyutlara gelmesinden mi, işsizlikten mi, yoksulluktan mı, yoksulluk sınırı ile asgari ücreti kıyaslamaktan mı?
***
Kişi başına düşen milli gelir aldatmacasından mı başlamalı yoksa zengin-yoksul arasındaki uçurumun ne olduğundan mı? Sanatın içine tüküren kafadan mı, kadına şiddetten, kadın cinayetlerinden, suça itilen çocuklardan mı başlamalı?
***
Tacizden, tecavüzcüsüyle evliliğe zorlananlardan, çocuk gelinlerden mi başlamalı, ya da tecavüzcüye ödül gibi verilen cezalardan mı? Bu bezirgan siyasetten, zifiri bir karanlığa yol almaktan mı başlamalı? Acaba bir yemek tarifi mi yazmalı? 
***
Sınırlarımız nasıl yolgeçen hanına döndü? Acaba bugün kaç kişinin kafası kesildi, nerede toplu katliam ihtimali var? Bugün kimler sokak ortasında kurşunlandı? Her geçen gün biraz daha bataklığa doğru sürüklenmekten mi, yoksa kapkara bir faşizme yol aldığımız gerçeğinden mi başlamalı? 
***
Eğer oturup bir ülkenin yanmasına seyirci kalırsak bu ateşin bir gün bizi de yakabileceğinden ve bu ülkenin bize cehenneme dönme ihtimalinden mi başlamalı? Onların cenneti için bize cehennem olmasın diye bu vatan, önce o derin uykudan mı uyanmalı…

Diğer Yazıları

KILIÇDAROĞLU, ADANA’DAN MUTSUZ AYRILDIFerman sarayın ise meydanlar halkındırGelip dayandığımız yer…CHP yine sancıya gebeKaybettireceğiz!Kadınsız CHP...Kim?Yaralı IŞİD’ciler Adana’da mı tedavi görüyor?Bir iktidar kaç ülke eder?Korku dağları mı sardı?“Halkın parasıyla saltanat sürmeye hakkınız yoktur”Nereden başlamalı?Hz. Muhammed’in adaleti Topyekun mücadele!Kötü yola düşmedik ama geleceğimiz parlak (!)Acaba…Işığımızı yitirmedik hala…Orhan Kemal için utan Adana!Belki bir gün…