Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

SAPLANTI Kadirli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Muzaffer Yüksel KAYA

Mehmet Can

Mehmet Can’ın Kadirli kaymakamlığı ile başlayan serüveni Kars Tuzluca da devam etmiş, çeşitli yerlerde kaymakamlık ve valilikten sonra Turizm, Gümrük ve Adalet bakanlığıyla noktalanmıştı.

Kadirlideki o zamanki toprak ağalarıyla girdiği mücadele sonucu arkasından teneke çalınarak sürgün edilen bu eşsiz devlet adamı her görev yaptığı yerde mutlaka iz bırakmıştır. Kitaplara, filmlere ,tiyatrolara konu olan Mehmet Can, aradan elli yıl geçmesine rağmen Kadirli de hala sevgi ve özlemle anılır.

Benim merakım Mehmet Can’ın Kadirli’ den ayrıldıktan sonra neler olduğu idi . Bildiğimiz gibi Mehmet Can’ın tayini Kars Tuzluca’ya çıkmıştı. (Şu an Iğdır’a bağlı) Kadirli Mehmet Can için siyasi hayatında nasıl bir yer tutmuştu?. Görev yaptığı diğer yerlerle Kadirli arasında bir mukayese yapabilmiş miydi?

İsterseniz bundan sonrasını Mehmet Can’ın ağzından dinleyelim.

Tuzluca’da göreve başladığımda son derece esprili, iş bilir bir valimiz vardı. O bölgeler sınır olduğu için sık sık sınır itilafları olur ve bu tür sorunlar iki valiliğin görevlendirdiği kaymakamlarla çözülürdü. Bu itilaflar kız kaçırmadan tutun iltica etmeye kadar uzanırdı. Zaman zaman yatak değiştiren çay yüzünden sınırın yeniden belirlenmesi gerekirdi. Bizim tarafın çobanlarının sürüleri karşıya geçirdikleri olurdu. Bu tür problemler iki valilik arasında çözümlenirdi. Sınırdaki bu olaylar iki tarafı da meşgul eden çok büyük sorunlardı.

Görevimin ikinci haftasında sayın vali beni yanına çağırarak Tuzluca’da dahil olmak üzere üç ilçenin sınır sorunlarının çözümünde benim yetkili ve görevli olduğumu söyledi. Adettir, bu göreve atanalar karşı tarafın (Rus tarafının ) aynı amaçla görevlendirdiği kaymakamla tanıştırılır.

Tuzluca bölgesini Rus sınırından ayıran çayın üzerindeki köprüde buluşmak üzere anlaşıldı. Bizim vali, tercüman ve görevli askerlerle belirtilen zamanda köprüye geldik. Rus valisi ve görevlendirilen karşı tarafın kaymakam bizi bekliyordu. Tam köprünün ortasına bir masa ve bir kaç sandalye koymuşlardı. Kısa bir merhabalaşmadan sonra, yeni geldiğim için bizim vali beni karşı tarafa tanıttı. Rus valisine dedi ki :

-Sayın vali. Türkiye hükümeti bölgemizdeki sınır olaylarından oldukça rahatsız ve üzgündür. Bu konunun nihai çözümü için çok düşündü ve bir çare buldu. Buraya sizin görüşünüze uygun bir kaymakam atayarak sorunu kökten halletti. Umarım bundan sonraki sorunların çözümü daha kısa ve olumlu olur.

Ben bu espriyi karşı tarafının anlamayacağını düşünürken Rus vali atıldı:

Lütfen hükümetinize Rus hükümetinin takdir ve minnet duygularını iletin. Biz sayın kaymakam Mehmet Can’ın Kadirli’ den komünist olduğu için sürüldüğünü duymuş bulunuyoruz.

Tercüman anlatılanı tercüme ettiğinde bir kahkaha koptu. Her iki tarafta gülüyordu.

Ben karşı tarafın espri anlayışının yanında bundan yıllarca önceki istihbarat gücüne de şaşırmış kalmıştım.

Diğer Yazıları

KANUN DEVLETİ Mİ YOKSA HUKUK DEVLETİ Mİ?ESNAF GÜNCEL ERKEK PROFİLİGÜNCEL ERKEK PROFİLİBAŞIMIZ SAĞOLSUNBENİ ÖPEN KİM?ÇÖMÇELİ GELİNİFLAH OLMAZ MUTSUZLARDAN MISINIZ?KONAKTAN KIZ KAÇIRMAÖĞRENCİLER GÜNÜMEHMET CAN’LA SOHBETTurgut Cansever ve KaratepeBİZİM KADINLARIMIZMUTLULUKMehmet Can