Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

AKTÜEL Murat Yıldız

Korku dağları mı sardı?

Saydam bir toplumsal yaşam değil midir herkesin istediği. Hırsızlıktan, yolsuzluktan, talandan arınmış bir ülke değil midir özlemimiz? Bir çürümedir almış başını gidiyor. Gezi’de camide içki içmekle suçlanırken birileri, birileri gözümüzün içine baka baka haram yiyerek, kirli ranttan, kamusal alanlarımızdan, tarihi ve doğal mirasımızdan, kamu kaynaklarından beslenerek gittikçe daha da palazlanıyor. 
***
Kuduz bir hırs gibi içimizi, dışımızı kemiriyor çağın vebası. Yani yolsuzluk… Yolsuzluğun bu topluma olan maliyeti ağırdır. Devlete olan güven sarsılır. Kamusal bir kötülüktür yolsuzluk. Yolsuzluk aslında bir çürümenin de ta kendisidir. Yolsuzlukla mücadelede en büyük görev kuşkusuz basın ve sivil toplum örgütlerine düşmektedir. Bir ülkede, bir kentte muhalefet diye bir şey yoksa toplumsal muhalefet görevini basın ve sivil toplum örgütleri üstlenmek durumundadır. 
***
Sivil toplum örgütlerinin etkisiz olduğu, bunların tabela kuruluşundan farkı olmadığı, çoğunluğunun sustuğu, yandaşlaştığı hiçbir yerde yolsuzlukla mücadelede başarısı şansı olamaz. Peki Adana’da yolsuzluk var mı? Yolsuzluk var ise bunun üstüne gidebilecek bir tane meslek odası, sendika, dernek var mı? Hepsinden önemlisi Adana’da etkin ve mücadele edebilecek cesarete sahip siyasi parti ya da sivil toplum örgütü var mı? 
***
Adana’daki saadet zincirinden haberi olmayan sivil toplum örgütü ya da siyasi parti var mı? Var ise kendilerine ne parti, ne örgüt demesinler. Kabullensinler zavallı birer tabela kuruluşu oldukları gerçeğini. Halka karşı bir sorumlulukları olmadığını kabullensinler ve herkes bilsin bunlardan hiçbir şey olmayacağını. Anlasınlar, bu kentin ne kadar sahipsiz olduğunu, anlasınlar etraflarındaki sivil toplum örgütü ya da siyasi parti diye geçinenlerin korkaklığını… 
***
30 Mart seçimlerinden sadece son 12 gün içerisinde mimar Hıdır Kara imzası ile 23 ayrı müteahhide 175.000 metrekare inşaat alanını kapsayan ve toplamda 2 bin daire civarında ruhsat düzenlendiği ortaya çıktı. Peki niye kimse bunun üzerine gitmedi? Azim Öztürk’ün Seyhan Belediye Başkanlığı döneminde imara kapalı alanlarda neler döndüğünü CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı ortaya koymadı mı? 
*** 
Resmi evrakta sahtecilik yapıldığı, yandaş kıyağı, mide bulandıran iddialar eşliğinde tüm kamuoyuna duyurulmadı mı? Nasıl bir rant döndüğü, bu kentin kaynaklarının nasıl pervasızca peşkeş çekildiği ortaya çıkmadı mıkişiye özel imar ayrıcalığı yapıldığından haberiniz yoktu belki ama artık herkesin haberi oldu. 
Öyleyse ne bekliyorsunuz?
***
Bir uyduruk basın açıklaması da mı yapamazdınız? Bir mimarlık bürosu aracılığıyla kişiye özel imar, kişiye özel kat artırımı, kişiye özel ruhsat verilmesi, hatta sahte ruhsat bile verilmesine rağmen bu işin muhatapları hala elini kolunu sallayarak geziyor? CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı, yandaş müteahhit, mimar, mühendis işbirliğiyle ve belediye eliyle bu kentin kimlere nasıl peşkeş çekildiğini ortaya koydu. 
***
Bunu ortaya koydu ama hiç kimseden iğne ucu kadar destek göremedi. Peki böyle büyük bir yolsuzluk iddiası karşısında acaba savcılar neden harekete geçmiyor? Siyasiler susuyor, sivil toplum örgütleri susuyor, herkes susuyor. Bu suskunluk devam ettikçe Adana’nın üstünden karabulutların hiç eksik olmayacağı aşikar değil mi? Bu suskunluk devam ederken, kentin geleceği çalınıyor. 
***
Ne oldu sana güzel Adana… Ne oldu sana yiğit Adana? Nedir bu suskunluk. Sen haksızlığa gelemezsin. Sen, geleceğini çalanları görmezlikten gelemezsin. Sen “Bana değmeyen yılan bin yaşasın” diyemezdin. Nedir bu suskunluk? Korku dağları saramazdı burada. Nedir bu korkaklık? Acaba, o mangalda kül bırakmayan siyasiler, kanaat önderleri, sivil toplum örgütleri gizliden gizliye yandaş mı oldu?

Diğer Yazıları

KILIÇDAROĞLU, ADANA’DAN MUTSUZ AYRILDIFerman sarayın ise meydanlar halkındırGelip dayandığımız yer…CHP yine sancıya gebeKaybettireceğiz!Kadınsız CHP...Kim?Yaralı IŞİD’ciler Adana’da mı tedavi görüyor?Bir iktidar kaç ülke eder?Korku dağları mı sardı?“Halkın parasıyla saltanat sürmeye hakkınız yoktur”Nereden başlamalı?Hz. Muhammed’in adaleti Topyekun mücadele!Kötü yola düşmedik ama geleceğimiz parlak (!)Acaba…Işığımızı yitirmedik hala…Orhan Kemal için utan Adana!Belki bir gün…