Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

SAPLANTI Kadirli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Muzaffer Yüksel KAYA

KANUN DEVLETİ Mİ YOKSA HUKUK DEVLETİ Mİ?

Hukuk mu devleti, yoksa devlet mi hukuku yarattı? Bu soru öyle kolay kolay cevap verilecek bir soru değil elbette.
Hukuk için birçok tanım yapılmıştır;
Hukuk, toplum yaşamını düzenlemek için, uygulanması devlet tarafından yaptırıma bağlanmış kurallar biçimidir.
“Belirli bir zamanda belirli bir toplumdaki ilişkileri düzenleyen ve uyulması devlet zoruna (müeyyide) bağlanmış kurallar bütünüdür.”
Bahsi geçen tanımlardan da anlaşılacağı üzere devlet, hukuk kurallarının yaptırıma bağlanması kısmında önemlidir. Bu sebeptendir ki hukuk devleti tanımında özellikle hukukun üstünlüğüne vurgu yapılmıştır;
Tüm etkinliklerinde hukukun üstünlüğü ilkesi ile yargı denetimine bağlı kalan devlet, hukuk devletidir.
Peki dünya üzerinde devlet eliyle uygulanan tüm hukuk kuralları, evrensel hukuk kurallarının kapsamında değerlendirilebilir mi?
Saddam Hüseyin’in mahkemeleri hangi hukuk kurallarına göre karar veriyordu? Adolf Hitler’in Yahudileri yargılamak için kurduğu mahkemeler ve bu mahkemelerden çıkan cezalar toplum adına mı alınmıştı? Yoksa Führer’in kendi yasaları mıydı? En ilkel toplumlarda bile görülen yargılama sürecinde, hüküm veren kişi veya kişiler bu kararı kendi hukuk anlayışlarına göre mi veriyorlardı?
Her toplum kendi hukukunu yarattığına göre hukukun evrensel kriterleri nasıl belirlendi?
Tüm bu soruların çeşitli cevapları olabilir ama temelde hukukun evrensel kriterlerinden en önemlisi, belki de var oluş sebebi, adil olmasıdır.
Bir toplumda sosyal hayatın devamını sağlayan kurumların işlerliğini kanunlarla değil, ancak hukukla sağlayabilirsiniz. Hukuk kurallarının kanunlarla, örf adetlerle, belirleniyor olması toplumun devamlılığı açısından ne kadar önemliyse, kişilerin kendi hak ve hürriyetlerine sahip çıkmaları hukukun devamlılığı açısından bir o kadar önemlidir. Aksi takdirde kişi hak ve hürriyetlerinin kamu tarafından içselleştirilmesi çok zorlanır ki bu da hukuk devletinden çok kanun devleti olmamız anlamına gelir. 
Toplumsal yaşamda kişi hak ve hürriyetleri devlet tarafından ne kadar ön plana çıkarılsa kişinin birey olma yönündeki gelişimi de o derece artar. Toplum olarak da ancak bu şekilde kanun devletinden çok hukuk devleti olma yönünde yol almış oluruz.

 

Diğer Yazıları

KANUN DEVLETİ Mİ YOKSA HUKUK DEVLETİ Mİ?ESNAF GÜNCEL ERKEK PROFİLİGÜNCEL ERKEK PROFİLİBAŞIMIZ SAĞOLSUNBENİ ÖPEN KİM?ÇÖMÇELİ GELİNİFLAH OLMAZ MUTSUZLARDAN MISINIZ?KONAKTAN KIZ KAÇIRMAÖĞRENCİLER GÜNÜMEHMET CAN’LA SOHBETTurgut Cansever ve KaratepeBİZİM KADINLARIMIZMUTLULUKMehmet Can