Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

AKTÜEL Murat Yıldız

Işığımızı yitirmedik hala…

Bir toplumda, hep başkalarından çalmak, yaşam biçimi haline getirilmişse bir öncekinin provası olacak felaketler kapımızdan eksik olmayacaktır belki de… Kendi felaketlerimizi yaratıyor, kendi sonumuzu hazırlıyoruz böyle yaparak sanki. 
***
Kimimiz başka yaşamları çalıyor ya da yok ediyoruz. Yıllarca bu ülkeyi yönetenler ya da kuklalar kandan beslendiler. Kandan beslenmenin yolu ve yöntemi ise açık ve netti. Can gidecek, kan gidecek. Çocuklar ölecek, kadınlar ölecek, gençler ölecek ve ölümler sürecek. 
***
Toplumun farklı renkleri arasında bir kan davası yaratılacak. Bunu yaratanlar kanla abdest alacak, kanla yatacak, kanla kalkacak, kan içecek, kan ağlatacak, kan kusturacak, kanlı parayla kendilerine cennet, bize cehennem reva görülecek. 
***
Kiminin aşkları çalınır, kiminin yarınları… Kiminin çalınacak bir şeyi kalmamıştır, emeğinden çalınır, kiminin eti satılır. Paramparça olmuş hayatlardan arta kalan ya bir batakhaneden yükselen şuh bir kahkaha sesidir, ya da sokaklarda suç makinesi olmaktır. 
***
Ağaçlarımızı kesiyorlar, ormanlarımızı yağmalıyorlar. Yağmurumuzu çalıyorlar. HES’ler kuruyorlar. Balık ölümleri, birden bire ortaya çıkan hastalıklar, çöle dönen topraklar… Ve kuşlar da gidiyor. Denizlerimiz, kıyılarımız, ırmaklarımız, nehirlerimizden çalıyorlar. 
***
Çalmak bazen öldürmektir. Bir böcek kadar değerin yoktur senin çalanlar için. Çalınan yaşamları ne kadar da çabuk unutturuyorlar. Sahi; tek kapılı, penceresiz bir minibüste ölen 7 kadın işçiye ne çabuk unuttuk. 
***
Barakada yanarak ölen 11 inşaat işçisi vardı hani… Hani Van’da depremin öldüremediği ama çadır yangınlarında ölen çocuklar vardı. Zonguldak’ta göçük altında ölen madenciler vardı. Güzel öldü denilen, fıtratlarında ölüm var denilen madenciler.
***
Hani Soma’da boğularak, zehirlenerek, yanarak, çırpına çırpına, can çekişerek ölen 400 madencimiz vardı hani… Hani bayrak bayrak gelen tabutlarımız vardı. Sınırlarımızın yolgeçen hanına döndüğü ülkemizde Reyhanlı’da bir patlamada ölen 53 kişi vardı hani… 
***
Ayakkabı kutularından çıkan milyon dolarlar, yatak odalarındaki para sayma makineleri… İşte o çalanlar, işte soyanlar yüzünden Samsun’da Kübra bebek açlıktan öldü. Gürpınar’da ise kaldırılmayan ambulans helikopter yüzünden Muharrem bebek ölmüş, babası ölü çocuğunu sırtında kilometrelerce çuval içinde taşımıştı.
***
Günahları, suçları, namussuzluğu savundular. Din, Allah, kitap, Kuran, kader diye diye en büyük günahları işlediler. Çalınıp dururken ömrümüzden ve yaşama ait her şeyden bunu ahlaksızca, utanmadan savunan gazeteciler, yayıncılar, hatipler, tutmalar yarattılar. 
***
Karnı tok, sırtı pek kapı kulları hırsızlığı, HES’leri, nükleeri alkışladılar. Henüz 15’inde 16 kiloya düşen ölü çocuğu yuhalatanı alkışladılar. Çaldılar, sattılar, kırdılar, döktüler. Bu ülkeyi genç ölüler ülkesi, kadın ve çocuk mezarlığı ülkesi haline getirdiler. 
***
Nelerimizi çalmadılar ki… Bir onurumuzu çalamadılar, bir de sol göğsümüzün altındaki ışığımızı. Işığımız ve onurumuzdur bizi hala ayakta tutan. Varsın satılan satılsın, bu ülkenin ışığını yetirmemiş yürekleriyle çiçeklenecek er ya da geç bu ülke… 
***
Zulmü, kanı, kini, ayrıştırmayı, öfkeyi büyüterek daha çok çalmak niyetiniz ama başaramayacaksınız. Castro, ” Bir katilin, bir hırsızın başbakan olduğu bir cumhuriyette, dürüst kişilerin yerinin ya mezar, ya cezaevi olduğunu anlayabilmek zor bir şey olmasa gerek” demiş. 
***
Ne zaman bir hırsız, katil, kendi halkına kıyan, kendi ülkesinin öz çocuklarını öldürenleri görürsek, bizim de kendi demokrasi hakkımız olduğunu bilerek bu kara faşizme geçit vermemiz gerektiği anlayışıyla demokrasi zeminindeki mücadelede yerimizi almak zorundayız ve alacağız da. Bir daha çalmasınlar ve öldürmesinler diye yapacağız bunu. Çünkü onurumuzu ve ışığımızı yitirmedik hala…

Diğer Yazıları

KILIÇDAROĞLU, ADANA’DAN MUTSUZ AYRILDIFerman sarayın ise meydanlar halkındırGelip dayandığımız yer…CHP yine sancıya gebeKaybettireceğiz!Kadınsız CHP...Kim?Yaralı IŞİD’ciler Adana’da mı tedavi görüyor?Bir iktidar kaç ülke eder?Korku dağları mı sardı?“Halkın parasıyla saltanat sürmeye hakkınız yoktur”Nereden başlamalı?Hz. Muhammed’in adaleti Topyekun mücadele!Kötü yola düşmedik ama geleceğimiz parlak (!)Acaba…Işığımızı yitirmedik hala…Orhan Kemal için utan Adana!Belki bir gün…