Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

Üç Nokta Ersin YAMACI

IŞİD İslam dışı mı?

Şu sıralar vizyonda daha önce defalarca işlemiş konusuyla küresel macera – savaş filmlerinin başarılı bir örneği yer alıyor. “Ortak düşmana karşı birlik” teması ve yoğun şiddet ve aksiyon sahnelerinin yanı sıra dram sahneleriyle de izleyicileri büyüleyecek olan film Oscar’ın da en büyük adayları arasında yer alıyor ..

IŞİD: Radikal İslam’ın Çöküşü

 

Evet şu sıralar izlediğimiz filmin adı bu…

 

Yazarı da yönetmeni de bildik ülkeler… Aktörelerini de sima olarak az çok tanıyoruz.

Az bütçeyle yine çok kazanacaklar.

 

Final sahnesinde Amerika Başkanı Dünyayı istilacılardan kurtarıyormuş, insanların izlerken tüyleri diken diken oluyormuş. Müthiş bir film yani...

 

Zaten istemeseniz de izleyeceksiniz...

 

Ortadoğu

 

Lafta değil gerçek anlamda medeniyetlerin beşiği.  Çeşitli çağların kültür başkentlerine ev sahipliği yapmış topraklar.  En önemli ticaret yollarının geçtiği, üç kıtanın düğüm noktası.

 

Ve petrol kaynakları var…  Öyle böyle değil, bilinen petrol rezervinin %65’i…

 

Ortadoğu… Stratejik önemi Dünya’nın başka herhangi bir yeriyle kıyaslanamayacak kadar büyük.

 

Bu nedenle toplam sadece 2 tane ajanı olan ülkelerin bile en az 1 ajanı Ortadoğu’da görev yapmaktadır.

 

Tüm Dünya’nın gözü ve kulağı orada…

 

IŞİD

 

IŞİD 2004 yılında Irak’ta, Ortadoğu’da kuruldu. Tüm istihbaratların burnunun dibinde…

 

Amaçları ve bu amaçlara ulaşmak için geçecekleri kanlı yollar o zaman da biliniyordu. Ufak bir operasyonla daha başlamadan bitirilecek kadar ufaktılar.

 

Ama nedense kimse bunu yapmadı…

 

-       Arkasında Amerika var

-       Liderleri MOSSAD’ın elemanıymış

-       Üyelerini CIA yetiştirmiş

 

Hepiniz bunları duymuşsunuzdur. Özellikle müslüman ülkelerde IŞİD’i ”iteleme” çabası var.

-       Hayır onlar bizden değil!

-       Alında hepsi Yahudi!!

 

Az da ola haklılar. IŞİD’ın kurulmasında başka ülkelerin desteği, katkısı  var mı bilemeyiz ama bugüne ulaşmasında etkileri olduğu çok açık. Çeşitli nedenlerle büyümesine izin verildi.

 

Amerika – İsrail

 

Yıllarca radikal islam’ın hedefi olan ama aynı zamanda radikal İslamcı örgütleri kendi çıkarları için kullanmayı bilen iki ülke.

 

Kanserli hücreyi tek tek temizleyemezsiniz. Daha büyük bir doku oluşturduklarında tek seferde kesip atarsınız. Şu an yaşanan da buna çok benziyor. IŞİD’in büyümesine izin verdiler, büyürken daha fazla radikal islamcı – Amerikanın bakış açısıyla daha fazla İslamcı terörist – toplamasını dikkatle gözlemlediler.. Bunun yanı sıra IŞİD’i  çeşitli şekillerde manipüle ederek Ortadoğu politikalarında kuklaları gibi kullandılar.

 

Şimdi iste yeterince büyümüş, görevini tamamlamış kanser dokusunu kesip atacaklar. Tek seferde çok sayıda radikal İslamcıdan kurtulacaklar. Üstelik Müslüman ülkelerin desteğiyle.

 

 

Final

 

IŞİD tamamı kendisini Müslüman olarak nitelendiren, çeşitli ülkelerden gelen  üyelerden oluşan bir örgüt. Arkasında bir ülkenin desteği var mı bilemeyiz ama kendilerini bağımsız İslam Devleti ilan ettiler.

 

Genel olarak baktığınızda savaş, infaz, ganimet, köle ve cariye konularında Emeviler’den pek te bir farkları yok. Yayınladıkları açıklamalarla da İslam’a ters düşmemektler. (Bu açıklamalar bizim medyada yer almıyor, kendi haber siteleri var. Araştırıp okumanızı tavsiye ederim)

 

IŞİD şu an kendisini tek ve gerçek İslam devleti olarak görüyor.  Kendisini suçlayanlara karşı Kuran’dan ayetler ve Hadis’ler sunuyor.

 

Diğer tarafta ise nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan ülkeler IŞİD’ı İslam dışı olarak nitelendirip terörist olmakla suçluyor.  Ve onlar da bunu Kuran’dan ayetler ve Hadis’ler sunarak yapıyorlar.

 

Filmimizin final sahnesinde Radikal İslam yeni Dünya düzeninde kendisine yer bulabilecek mi,  Yoksa Ilımlı, modernize edilmiş İslam’ın desteğiyle yok mu edilecek?

 

İzleyip göreceğiz… 

Diğer Yazıları

DavutoğluAKP – HDP Tuzağı 2. BölümAKP - HDP TuzağıTâifAK’layamadılarNaproksen Sodyum“Saf”ları sıklaştıralım…Meclise iki, iki buçuk parti girse yeter…Belki şu tepenin üstünde şirin bir cami vardır…Ayranımız yok içmeye…14 Haziran 2015 –Türkiye’nin GeleceğiYardıma koşmayan kalem sıkılsın!Türkiye Suriye’den savaşta ölen 137 askerinin cenazesini istiyorGaribansan ÖLÜRSÜN!POS - Paranla Oku SistemiIŞİD İslam dışı mı?Çocuklarınızı silahlandırın: Medya okuryazarlığı Ahlaklı İş Sağlığı ve GüvenliğiEN BÜYÜK HAYALİM MEMUR OLMAKBaşkanlık Sistemine GeçişSuriyeli Sığınmacılar Sorunu