Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

SAPLANTI Kadirli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Muzaffer Yüksel KAYA

İFLAH OLMAZ MUTSUZLARDAN MISINIZ?

Eğer günde birkaç gazeteye göz atmadan duramıyorsan, haftalık bir dergiye aboneysen ve ayda en az bir kitap okuyorsan sen iflah olmaz bir mutsuzluk içerisindesin demektir.
Mutluluk bir yaşam biçimidir. Ve sosyal çevreyle de doğrudan ilintilidir. 
Aslında mutluluk göreceli bir kavramdır. Mutlu olmanın gereklerini, kişilerin ekonomisinden tutun eğitimine , kültürüne ve sosyal statüsüne kadar uzanan karmaşık bir sistemin sonucu belirler.
‘’Bir hırka bir lokma’’ deyimi bireyin minimum şartlarda bile mutlu olabileceğini anlatmak için kullanılmış olsada zamanımızdaki mutluluk adına kesinlikle ölçü olamaz.
Yukarda da bahsettiğimiz gibi, kişinin mutlu olabilmesi metabolizmanın karmaşık bir koordinasyonuya ortaya çıkar.
Eğer yaşadığınız kentten memmunsanız, bu kent, almış olduğunuz eğitim, kültür, ekonomik durumunuz ve toplumdaki sosyal statünüze hitap edebiliyor demektir.
Yerleşik düzene geç geçmiş bir toplum olarak yaşadığımız çevreden mutlu olmamızın ölçüsü elbette seviye olarak aşağıdadır. 
Eğer Avrupa’ya kıyasla yerleşik düzene geçişimizle ilgili bir zaman belirlemek istersek, üzerinden indiğimiz at teriyle kapımızın önünde bağlı durmaktadır.
Bunun getirisi olarak ta ,sosyal cevrede pozitif anlamda değişiklikler, daha yavaş bir süreçte cereyan eder.
Kırsaldan kente göçen bir ailelenin isteklerini küçük bir Anadolu kasabası bile karşılayabilir. Başka bir açıklamayla kasaba köyden daha gelişmiş bir yapıda olduğu için kırsaldan gelenlerin ihtiyaçlarını karşılayabilir. Ama kasabada yaşayan kent kültürüne sahip bir bireyi, her zaman adaptasyon zorlukları beklemektedir. 
Esas merak ettiğim konu Türkiye’de yaşayan insanların ne kadar mutlu oldukları. Eğer yaşadığımız bu çevre, içinde yaşayanlara yeterli geliyorsa ve çoğunluk mutluysa, ülkede pozitif anlamda bir gelişim beklemek oldukça zor .

Diğer Yazıları

KANUN DEVLETİ Mİ YOKSA HUKUK DEVLETİ Mİ?ESNAF GÜNCEL ERKEK PROFİLİGÜNCEL ERKEK PROFİLİBAŞIMIZ SAĞOLSUNBENİ ÖPEN KİM?ÇÖMÇELİ GELİNİFLAH OLMAZ MUTSUZLARDAN MISINIZ?KONAKTAN KIZ KAÇIRMAÖĞRENCİLER GÜNÜMEHMET CAN’LA SOHBETTurgut Cansever ve KaratepeBİZİM KADINLARIMIZMUTLULUKMehmet Can