Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

AKTÜEL Murat Yıldız

Hz. Muhammed’in adaleti

Hem toplumsal, hem de bireysel ilişkilerde en temel ahlaki değerdir adalet. Ahlaki değerler feda edilirse acaba geriye neyimiz kalır? İktidar eliyle adalet, bir çöküşe sürüklenirse, acaba o ülkenin çöküşünün önüne geçilebilir mi? 

***

17 Aralık soruşturması takipsizlikle sonuçlandı.   “milletin a… koyacağız”   “paraları sıfırla”, “senin önüne yatarım”… Sahi bunları kim söylemişti? 4 Bakan, bir işadamı ve bakan çocuklarının evleri neden aranmış,  o evlerden ne çıkmıştı?

***

Din, Allah, Kuran, peygamber diyen bu zihniyete bakınca “Acaba kendini Müslüman görenlere her yol mubah mı” diye düşünüyor insan. Oysa İslam Peygamberi, adaletten gayrimüslimler için bile olsa asla taviz verilmemesi gerektiğini buyurmuştur.

***

Kimsenin Müslümanlığını sorgulamak gibi derdimiz yok ve asla olamazda. Oysa ne kadar çirkinleşiyor her şey. Şimdi bu ülkede ne haksızlık karşısında susan dilsiz şeytan, ne de bu çürümenin sorumluları günahkar değil…

***

Yaşama dini bir pencereden bakan biri olmadım hiç. Bu toplumda yaşam biçimimize, kızlı-erkekli eğitime, nasıl giyineceğimize, kadınlarımızın kahkahalarına karışan bu anlayış, ahlaksızlıkların, haksızlıkların en büyüğü karşısında masum sayılıyorsa yazıklar olsun!

****

Bedir savaşında Hz. Muhammed’in amcası Hz. Abbas da esir alınıyor. Hz. Abbas'ın elleri bağlı… Esirler, fidye karşılığı serbest bırakılmaya başlanmışken, Ensar’dan bazı kişiler Hz. Abbas'ın Allah Rasulü’nün amcası olduğunu öğrenince onun fidyeden affedilmesini istiyor. Hz. Muhammed ise “Hayır, asla böyle bir şey olamaz. Onun ödemek zorunda olduğu fidyenin tek bir dirhemi dahi bağışlanamaz” buyuruyor.

***

Ayakkabı kutuları, para sayma makinaları, yatak odalarındaki para kasaları, Evlerden çıkan milyonlarca dolar, bakanın kolundaki 700 bin dolarlık saat… Madem bunlar tertemiz insanlardı, madem darbe girişimiydi, madem komploydu o zaman niye istifa ettiler?

***

Hz. Muhammed’in adalet anlayışı ile bu kafayı karşılaştırmak çok ayıplı olabilir. Hz. Muhammed’in adalet anlayışıyla ilgili bir şeyler okuduğunuzda, yolsuzlukları örten bu kafanın dinle, imanla alakası olmadığını da görebiliriz.

***

Yine Hz. Muhammed’in adalet anlayışından bir örnek verelim;

Soylu bir kabileye mensup olan bir kadın hırsızlık yapmış, bazı kişiler Hz. Muhammed’den, kadının zengin bir aileden olduğunu ve cezalandırılmamasını isterler. Bu talep karşısında çok üzülen peygamberimiz, ayağa kalkarak tarihe geçen şu cevabı vermiştir:  Ey insanlar! Sizden önceki milletler, aralarında zengin, varlıklı biri hırsızlık yaptığında ona dokunmazlar; zayıf, güçsüz biri hırsızlık yaptığında ise onun cezasını verirlerdi. Allah onları bu yüzden helak etti. Allah’a yemin ederim ki, bu suçu kızım Fatıma da işlemiş olsaydı onu da cezalandırırdım.

***

Zamlar, işsizlik, yoksulluk, kadına çocuğa şiddet, taciz, tecavüz, emek sömürüsü, toplu ölümler, iş cinayetleri ülkesi haline getirilmiş bir ülkede adalet tarihe kapkara bir leke olarak geçiyorsa ayağa kalkma zamanıdır…

***

Adalet, hepimiz içindir. Ekmek ve su kadar yaşamsal olan adalet için vicdanı olan herkes sesini yükseltmeli. Güçlü için, bir avuç egemen için, iktidar için yolsuzluğun, hırsızlığın, ahlaksızlığın adalet sayıldığı bir ülkede, bizim de kendi demokrasi ve adalet hakkımız var. Hakkımızı istiyoruz.    

Diğer Yazıları

KILIÇDAROĞLU, ADANA’DAN MUTSUZ AYRILDIFerman sarayın ise meydanlar halkındırGelip dayandığımız yer…CHP yine sancıya gebeKaybettireceğiz!Kadınsız CHP...Kim?Yaralı IŞİD’ciler Adana’da mı tedavi görüyor?Bir iktidar kaç ülke eder?Korku dağları mı sardı?“Halkın parasıyla saltanat sürmeye hakkınız yoktur”Nereden başlamalı?Hz. Muhammed’in adaleti Topyekun mücadele!Kötü yola düşmedik ama geleceğimiz parlak (!)Acaba…Işığımızı yitirmedik hala…Orhan Kemal için utan Adana!Belki bir gün…