Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

Üç Nokta Ersin YAMACI

Garibansan ÖLÜRSÜN!

Kobani,

Ayn al-Arab,

Ayn el İslam

 

İdeolojinize,” tuttuğunuz” partiye veya alışkanlıklarınıza göre dilediğiniz şekilde isimlendirin. Ben Kobani olarak adlandırmayı tercih ediyorum, çünkü bölgeyi ilk kez bu isimle tanıdım.

 

PYD Suriye’de elde ettiği kazanımları korumak adına bölgeyi oldukça önemsiyor. Kobani düşerse diğer Kürt kantonları Afrin ve Cezire arasında kopukluk oluşacak. PYD Kobani’yi elinde tutmak için koalisyon güçlerinden hava desteği alsa da Türkiye’nin desteğine muhtaç. Kuzey Irak ve Kobani arasında
Türkiye’den geçecek bir koridor açılmasını, bu koridordan geçecek insan ve silah trafiğine karışmamasını istiyor. Türkiye destek vereceğini söylemiş olsa bile bu destek PYD’nin istediği tipte bir destek olmadığı için birkaç gündür Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki Kürtleri maşa olarak kullanarak şantaj yöntemiyle Türkiye’ye baskı kurmaya çalışıyor.

 

IŞİD yine benzer nedenlerle Ayn el İslam’ı PYD’nin elinden almak istiyor. Bu sayede kontrol altına aldığı bölgelerde hareketi kolaylaşacak ve Murşitpınar sınır kapısını kontrol altına alacak. Diğer taraftan koalisyon güçlerine “yıkılmadığı” mesajını vermek istiyor. IŞİD Türkiye’nin PYD’ye yardım etmesi halinde büyük şehirlerde intihar saldırıları ve bombalama eylemleri yapacağını söyleyerek Türkiye’ye baskı kurmaya çalışıyor.

 

Türkiye Kürt sığınmacılara kapılarını açtı. PYD’nin koridor fikrine karşı olumsuz. Bunun yerine tampon bölge kurulmasını istiyor. Ayn al-Arab’a kara harekâtı düzenlemeye ise harekât Esat rejimini de kapsayacak şekilde genişletilirse sıcak bakacağını açıkladı. Türkiye stratejik öneminin farkında ve bunu hem PYD, hem de IŞİD üzerinde baskı unsuru olarak kullanıyor.

 

Ufak bir toprak parçası üzerine egemen güç olabilmek için büyük mücadele veriliyor.

 

İhtimaller sınırsız…

 

IŞID Ayn el İslam’ı ele geçirebilir, PYD Kobani’yi savunabilir, Türkiye’de PYD’nin maşaları veya IŞİD’in intihar komandoları eylemler yapabilir, Türkiye önce Ayn al-Arap’a daha sonra tüm Suriye’ye ordusunu gönderebilir.

 

İhtimaller sınırsız…

 

Ve bu ihtimallere -haddim de olmayarak- dış politika uzmanıymış edasında yaklaşmaya çalışan biri olarak değil de “insan” olarak baktığımda ulaştığım tek sonuç:

 

Her ihtimalde gariban ölür…

 

İktidarı elinde bulunduranlar, parası olanlar, statüsü olanlar bu ihtimallerin tamamını küçük kayıplarla atlatır ama gariban ÖLÜR!

 

Irkı, dili, dini, hangi egemen gücün parçası olduğu önemli değil… Gariban yine de ÖLÜR!

 

Şanslıysa hızlı ölür.

 

Şanssızsa çığlıklar atarak yavaş yavaş ölür.

 

Garibanının ölümünün propaganda malzemesi olması dışında bir önemi de olmaz…

 

Gazetelerde, televizyonlarda boy boy görüntüleri yayınlanır ki iktidarların stratejik oyunları vicdanlarda bir karşılık bulsun.

 

Gariban garibanı öldürür, sonra o da başka bir garibanın elinde can verir…

 

Bu Dünyada garibansan ölürsün arkadaş.

 

Hayatının zerre önemi yok…

 

Kobani,

 

Ayn al-Arab,

 

Ayn el İslam

 

Uğrunda garibanların öleceği bir toprak parçasının farklı isimleri sadece…  Ben Kobani olarak adlandırmayı tercih ediyorum, çünkü bölgeyi ilk kez bu isimle tanıdım.

 

Diğer Yazıları

DavutoğluAKP – HDP Tuzağı 2. BölümAKP - HDP TuzağıTâifAK’layamadılarNaproksen Sodyum“Saf”ları sıklaştıralım…Meclise iki, iki buçuk parti girse yeter…Belki şu tepenin üstünde şirin bir cami vardır…Ayranımız yok içmeye…14 Haziran 2015 –Türkiye’nin GeleceğiYardıma koşmayan kalem sıkılsın!Türkiye Suriye’den savaşta ölen 137 askerinin cenazesini istiyorGaribansan ÖLÜRSÜN!POS - Paranla Oku SistemiIŞİD İslam dışı mı?Çocuklarınızı silahlandırın: Medya okuryazarlığı Ahlaklı İş Sağlığı ve GüvenliğiEN BÜYÜK HAYALİM MEMUR OLMAKBaşkanlık Sistemine GeçişSuriyeli Sığınmacılar Sorunu