Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

SAPLANTI Kadirli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Muzaffer Yüksel KAYA

ESNAF

Kendimi bildim bileli esnaflardan çok çekinirim.

Bu çekinme bir ticari alışveriş kaygısından kaynaklanmıyor.

            Ne zaman birkaç esnafı bir arada görsem ,hemen siyaset gelir aklıma. Başbakan gelir. Belediye başkanı gelir..Meclis gelir. Milletvekilleri gelir. Erken seçim gelir

            Daha sonra yöneticiler gelir .Daire amirleri , müdürler.

            Tam bazı şeyler yerine oturmaya başladıktan sonra birden bire yapılan yönetim değişiklikleri, bilirim ki hayatımı büyük ölçüde etkileyecek. Oysa alışmaya başlamıştık diye düşünürüm. 

            Tüm bu değişimlerden önce mutlaka birkaç esnafı bir arada görmüşümdür.

Yanlarına yaklaşır ,kulağımı kabartır dinlemeye çalışırım ama hiçbir şey anlamam.

Çünkü konuştukları dil o kadar eskidir ki, kökeni ta ilk çağlara kadar uzanır. Bir çok kere konuşmalarını anlayabilmek için lüzumsuz alış veriş yaptığım olmuştur. Ama nafile, bir şey anlamak  mümkün değil. Esrarengiz bir dilde ,bazan da telepatiyle anlaşırlar. Her zaman  onların sana verecekleri bilgiyle yetinmek zorunda kalırsın.

            Yıllar önce maydonoz alırken manav,’’ Özal ı seçeceğiz ‘’demişti.Rahmetli on yıl başımızda kaldı.Üstelik Cumhurbaşkanı da oldu . Ayakkabımı boyatırken öğrendim Ecevit in başbakan olacağını .Boyacı Ecevit i deneyeceğiz demişti. 13  yıl önce  tıraş olurken berber ‘’Bu sene Tayipçiyiz’’ dedi. İki gün sora büyük bir çoğunlukla geldiler maşallah.

              Ben bundan dolayı anketleri ,istatistikleri ,yorumcuları hiç ciddiye almam. Eve tüp getiren çırak bana söyleyiverir siyasetin geleceğini. Çok zorda kalırsam köşedeki ekmek arası yapan kebapçıya uğrarım.

            Müthiş bir iletişim var aralarında. Günümüzün en gelişmiş iletişim araçlarıyla bile bilimsel olarak açıklanamayacak  bir iletişim bu. Bir defasında, sabahleyin kasabın önünde birkaç esnafı konuşurken gördüm. Yanlarına yaklaştığımda erken seçimin şart olduğundan falan bahsediyorlardı. Öğleyin hükümet erken seçim kararı aldı.

Ne zaman üç beş tanesini bir arada görsem soluğum kesilir hemen haberleri izlemeye koşarım.

Bu günlerde yine bir araya gelmeye başladılar ama beni görünce susuveriyorlar.

            Simitçinin geçmesini bekliyorum.

Diğer Yazıları

KANUN DEVLETİ Mİ YOKSA HUKUK DEVLETİ Mİ?ESNAF GÜNCEL ERKEK PROFİLİGÜNCEL ERKEK PROFİLİBAŞIMIZ SAĞOLSUNBENİ ÖPEN KİM?ÇÖMÇELİ GELİNİFLAH OLMAZ MUTSUZLARDAN MISINIZ?KONAKTAN KIZ KAÇIRMAÖĞRENCİLER GÜNÜMEHMET CAN’LA SOHBETTurgut Cansever ve KaratepeBİZİM KADINLARIMIZMUTLULUKMehmet Can