Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

AKTÜEL Murat Yıldız

CHP yine sancıya gebe

7 Haziran seçimleri sonrasında CHP’de yeniden sancılı bir süreç başlıyor. CHP’de sancısız bir süreç yaşandığı zaten görülmemiştir. Adana’ya dönüp baktığımızda ise yaşananlar bir maskeli baloyu andırıyor. 
***
CHP, 7 Haziran seçimlerinde başarısız olmuştur. Başarısız olan sadece CHP mi? Hayır! AKP, Adana’da birinci parti olarak elbette ki CHP’den daha başarılı olmuş ama oy kaybı nedeniyle o da başarısızdır. MHP ise rezil olmuştur tabiri caizse. 130 binden fazla oy kaybına uğradı çünkü. 
***
Adana’da seçimin tek galibi HDP oldu. Oylarını 2 kat artırdı. Ve dönersek yeniden CHP’ye il Başkanı kendi başarısızlığının üstünü örtme gayretinde. Elbette başarısız olan ilçeler için gereği yapılmalı. Bu böyle olmalı da il başkanının başarı ölçüsü ne?
***
Şimdi Yüreğir’e bir isim görevlendirildi. Adı ismet Yüksel. Bir dönem önce Büyükşehir Belediyesi’nde görevliydi. Çete mafya artıklarına dalga dalga operasyon yapılan belediyede görev almış biriydi. Hani çadır tiyatrosuna dönmüş bir aldırmaz dönemi yaşanmıştı kentte…
***
Ne var bunda? O dönemde yönetenler şaibeli olabilir ama kendisi temiz kalmıştır belki. Onu da geçtik. Yıl: 1999. CHP, tarihi boyunca ilk kez barajın altında kaldı. Türkiye’yi kuranların partisinde büyük bir hayal kırıklığı yaşanıyordu. Ve o dönemde bir DSP rüzgarı esiyordu. 
***
CHP hemen her yerde çöküş yaşasa da Yüreğir ilçesinde bir şans yakalamıştı. CHP’nin Yüreğir Belediye Başkan Adayı Dr. Ahmet Nisanoğlu idi. DSP’ye rağmen seçimi kazanma ihtimali çok yüksekti. Ne mi oldu? Sahneye İsmet Yüksel çıktı. CHP’ye kaybettirdi. 
***
Yüreğir ilçesi kurulduğundan bu yana bir kez SHP orada seçim kazandı. Bütün seçimleri o gün bugündür sağ partiler kazanıyor. Şu anda bağnazlığın öbek öbek yaşandığı Yüreğir, belki de gericilerin, ve AKP’nin Adana’da ki en güçlü kalesi olmayacaktı. 
***
CHP’nin her dönem de, kendini yeni çıkmazlara sokmakta üstüne yok. Partiyi seçime Kadın Kolları olmadan götüren, üye olmayan birini kadın kolu başkanı yapıp tüzük ihlal eden, atamadan sonra kadın başkanını üye yapan ve kendi beceriksizliğini, başarısızlığını gizlemek için her yolu deneyen bir il başkanı ve yönetim kurulu üyeleri… 
***
Aslında en büyük hata bu seçime böyle bir örgüt yapısıyla gitmekti. Bunun için 2011 seçimlerinde alınan oyun altında bir oy aldı CHP. Üstelik de seçmen sayısı artmasına rağmen böyle oldu. Ve CHP sancıya gebe…

Diğer Yazıları

KILIÇDAROĞLU, ADANA’DAN MUTSUZ AYRILDIFerman sarayın ise meydanlar halkındırGelip dayandığımız yer…CHP yine sancıya gebeKaybettireceğiz!Kadınsız CHP...Kim?Yaralı IŞİD’ciler Adana’da mı tedavi görüyor?Bir iktidar kaç ülke eder?Korku dağları mı sardı?“Halkın parasıyla saltanat sürmeye hakkınız yoktur”Nereden başlamalı?Hz. Muhammed’in adaleti Topyekun mücadele!Kötü yola düşmedik ama geleceğimiz parlak (!)Acaba…Işığımızı yitirmedik hala…Orhan Kemal için utan Adana!Belki bir gün…