Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

SAPLANTI Kadirli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Muzaffer Yüksel KAYA

BENİ ÖPEN KİM?

Belirli meslekler sosyal profiller oluşturmuşlardır. Bu meslek sahiplerinin çalışma koşulları ve sosyal ilişkileri, fiziksel yapılarını etkileyerek belirli figürlere sahip ortak bir karakter yaratmışlardır. 
Takıntılarımın biri de ilk defa karşılaştığım insanların fiziksel yapılarını karakterlerini inceleyerek hangi mesleğe sahip olduğunu tahmin etmek.
Bu işte gittikçe ustalaşmaya başladım.
Yarım metre uzağındaki birine bağırarak bir şeyler anlatan kimse seyyar satıcı veya pazar esnafıdır benim için.
Çekirdekten yetişme seyyar satıcıların sesleri gürdür. Simitçisinden pazaryeri esnafına kadar maşallah borazan gibi sese sahiptir.
Sessiz sedasız alışverişini yapan kel kafalı düzgün giyimli birine rastladığımda bankacı veya kuyumcu olduğunu düşünürüm.
Sivri burunlu ayakkabısının ökçesine basan, afili yürüyüşlü siyah takım elbiseli, beyaz gömlek, renkli kravatlı biri, uzun yol şoförüdür.
Sabah erkenden koltuğunun altında Cumhuriyet gazetesi alış veriş yaparken gördüğüm kravatlı beyaz saçlı ihtiyar emekli öğretmendir mutlaka.
Tokalaştıktan sonra eliyle enseme dokunup,kurbanlık koyun gibi sırtımı sıvazlayan kişiyi kasaba benzetirim.
İnsanları tepeden tırnağa süzenleri kereste tüccarı ya da oduncu diye nitelendiririm.
Sosyal profillerin meslekleriyle ilgili yaptığım bu tahminlerin ne kadarı isabetlidir bende bilmiyorum?. Ama belli bir isabet yüzdesi elbette vardır diye düşünüyorum.
Son günlerde çözemediğim bir konu var. 
Çevrede mesleğini bir türlü tahmin edemediğim prototip profillerle karşılaşmaya başladım.
Ne zaman görünecekleri belli olmadığı gibi nerden çıkacakları da belli olmayan bu kişilerle hemen her yerde karşılaşıyorum. Özellikle cenaze ve düğün ortamlarında daha sık karşılaşılan, ense kulak yerinde, kılık kıyafetleri düzgün bu tiplerin bir özelliği de çok konuşmaları.
Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana aşılamamış Türkiye’nin en ciddi sorunlarını, oturdukları yerden şıp diye anında çözümleyiveriyorlar. Bilmedikleri anlamadıkları hiçbir konu yok. Bu tiplerin bir özelliği de, gördüklerini tanısın tanımasın hemen sarılıp kucaklamaları ve öpmeleri. İşte bu bizi kucaklayanların profillerini bir türlü çözemedim. Bu tipler bizi her gördüğü yerde neden öpüyor?. 
Beni öpen kim?
Kim bunlar?

Diğer Yazıları

KANUN DEVLETİ Mİ YOKSA HUKUK DEVLETİ Mİ?ESNAF GÜNCEL ERKEK PROFİLİGÜNCEL ERKEK PROFİLİBAŞIMIZ SAĞOLSUNBENİ ÖPEN KİM?ÇÖMÇELİ GELİNİFLAH OLMAZ MUTSUZLARDAN MISINIZ?KONAKTAN KIZ KAÇIRMAÖĞRENCİLER GÜNÜMEHMET CAN’LA SOHBETTurgut Cansever ve KaratepeBİZİM KADINLARIMIZMUTLULUKMehmet Can