Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

Üç Nokta Ersin YAMACI

Başkanlık Sistemine Geçiş

Sizce Türkiye'de başkanlık sistemine geçilmeli mi? sorusuna anketlerde Ak Parti'ye oy veren katılımcıların %55'i, parti gözetmeksizin yapılananketlerde ise katılımcıların yalnızca %35'inin "Evet" cevabını verdiği düşünülürse başkanlık sistemine geçiş için halkın rızası nasıl alınacak, geçiş süreci nasıl işleyecek.

 

Bir süredir medyada başkanlık sistemi tartışılıyor...

 

Avantajları, dezavantajları...

 

Amaç başkanlık sistemi için halkın rızasını almak, halkı ikna etmek...

 

Başkanlık sistemini savunanların elinde oldukça etkili sözcükler var. Bunlardan en önemlisi ise "İstikrar". Koalisyon hükümetlerinin kırılganyapısından çeken bir halkın Ak Parti'yi yıllarca tek başına iktidarda tutmasının en önemli nedenlerinden birisi de istikrar özlemiydi.

 

İstikrar...

 

Nasıl da sihirli bir sözcük…

 

Peki, elinizde bu kadar güçlü bir silahınız varken nasıl olur da halkın yalnızca %35'i ikna etmiş olabilirsiniz.

 

Bunun cevabı bir başka etkili sözcükte gizli; "Saltanat". Halk yıllarca nasıl koalisyon hükümetlerinden dert yandıysa aynı şekilde iktidaragetirdiklerinin koltuklarına yapışıp kalmasından, mevkilerine halkın oyuyla geldiklerini unutup seçilmiş değil de sanki ilahi bir güç tarafındano mevkiye atanmış gibi hareket etmelerinden, kendilerini seçen halkı yurttaş olarak değil tebaası olarak görmesinden de çok çekti. Tayyip Erdoğan'ın yıllardır devam ettirdiği üslubu kendisine bu zamana kadar hep oy getirdi fakat konu başkanlık sistemi olunca halkın aklında soruişaretleri oluştu.

 

İktidarın ve muhalefetin kalemleri konu hakkında diledikleri kadar ateşli tartışmalar yapsın, sayfalar dolusu avantaj ve dezavantajlardanbahsetsinler ama halkın rızasını gerçek anlamda etkileyecek en önemli etken Tayyip Erdoğan'ın nasıl bir Cumhurbaşkanı olacağıdır. Eğer halkıntamamını kucaklayamazsa, partisinden bağlarını koparamaz ve Ak Parti Genel Başkanı gibi açıklamalar yaparsa halkın başkanlık sistemine ikna olması pek de olası değil.

Diğer Yazıları

DavutoğluAKP – HDP Tuzağı 2. BölümAKP - HDP TuzağıTâifAK’layamadılarNaproksen Sodyum“Saf”ları sıklaştıralım…Meclise iki, iki buçuk parti girse yeter…Belki şu tepenin üstünde şirin bir cami vardır…Ayranımız yok içmeye…14 Haziran 2015 –Türkiye’nin GeleceğiYardıma koşmayan kalem sıkılsın!Türkiye Suriye’den savaşta ölen 137 askerinin cenazesini istiyorGaribansan ÖLÜRSÜN!POS - Paranla Oku SistemiIŞİD İslam dışı mı?Çocuklarınızı silahlandırın: Medya okuryazarlığı Ahlaklı İş Sağlığı ve GüvenliğiEN BÜYÜK HAYALİM MEMUR OLMAKBaşkanlık Sistemine GeçişSuriyeli Sığınmacılar Sorunu