Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

Üç Nokta Ersin YAMACI

AKP - HDP Tuzağı

HDP Barajı geçemezse süper olur.

Bu sözler Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’a ait…

 

Dikkatinizi çekmiştir bir süredir HDP ve AKP aralarında atışıyor.

 

Aslında şakalaşıyorlar demek belki daha doğru…

 

Amaçları birbirlerine seçmen anlamında zarar vermek değil. Aksine yaptıkları açıklamalarla iki parti de birbirinin seçmen kitlesini sıkılaştırıyor, kemikleştiriyor.

 

HDP barajı geçemezse süper olur. 

Bariz bir şekilde AKP’yi sevmeyen seçmeni HDP’ye “itelemiş” Yalçın Akdoğan.

 

Demirtaş ise altta kalır mı, o da AKP seçmenini kemikleştirip dostuna yardım ediyor. Örneğin diyor ki “HDP barajı geçerse AKP parçalara bölünüp dağılacak”… Rehavete kapılan veya çeşitli nedenlerle AKP’den uzaklaşıp MHP veya SAADET – BBP ittifakına yönelen seçmeni tekrar AKP‘ye “iteliyor”

 

Bunlar sadece karşılıklı “itelemelerinden” birer örnek.  Daha onlarcasını sıralayabiliriz.

 

 

Tuzağa düşmeyiniz…

 

Ne AKP ne de HDP çözüm süreci, başkanlık ve eyalet sistemi konusunda birbirlerinden vaz geçemezler.

 

HDP aynı zamanda başkanlık sisteminin kilit noktası. Başkanlık sistemi için tek güçlü parti tehlikeli, bu partinin atacağı yanlış adımlar sistemin çöküşü olur. Bu yüzden AKP güçlü bir muhalif HDP’ye ihtiyaç duyuyor.

 

Ancak bu noktada AKP ve HDP şu tehlikenin çok iyi farkında: Ya HDP %10 barajını geçip güçlenirken yalnızca güneydoğudan oy toplarsa, AKP’nin oylarından çalarsa.

 

Bu konuda Demirtaş kendi payına düşeni çok başarılı bir şekilde uyguluyor. Açıklamaları ve “birileri” tarafından planlanmış sempatik kampanyalarıyla CHP seçmenini de kendisine çekiyor, CHP’ye tuzak kuruyor.

 

Tuzağa düşmeyiniz…

 

Bu karşılıklı itişmeler aslında seçmenlerini kutuplaştırmak, HDP’yi gündemde tutmak, popülerliğini arttırmak ve AKP muhaliflerini HDP çatısı altında toplamak için.

 

Dürüst bir şekilde çıkıp bunu halka söyleseler yine sorun yok. Ama çözüm sürecinin başlıklarını bile halktan gizleyen partilerin bu gizli ittifakı itiraf etmelerini beklemek mantıklı değil.

 

AKP – HDP

 

Aynı pergelin iki ucu gibi…

 

“Sevgili seninle ben pergel gibiyiz.

İki başımız var, bir bedenimiz.

Ne kadar dönersem döneyim çevrende,

Er geç baş başa verecek değil miyiz?”

Ömer Hayyam’ın şiiri ne de güzel yakışmış bu duruma.

 

Tuzağa düşmeyiniz…

 

Siyasilerin sizi istedikleri noktaya sürüklemesine izin vermeyin.

 

Bakınız…

 

Başkanlık sistemi istiyorsanız, içeriği sizden saklanan bir çözüm sürecine kalbinizi kaptırdıysanız AKP veya HDP sizin için doğru tercih olacaktır. İkisinden birine oy verebilirsiniz, çok da fark etmeyecektir.

 

Saygılarımla… 

Diğer Yazıları

DavutoğluAKP – HDP Tuzağı 2. BölümAKP - HDP TuzağıTâifAK’layamadılarNaproksen Sodyum“Saf”ları sıklaştıralım…Meclise iki, iki buçuk parti girse yeter…Belki şu tepenin üstünde şirin bir cami vardır…Ayranımız yok içmeye…14 Haziran 2015 –Türkiye’nin GeleceğiYardıma koşmayan kalem sıkılsın!Türkiye Suriye’den savaşta ölen 137 askerinin cenazesini istiyorGaribansan ÖLÜRSÜN!POS - Paranla Oku SistemiIŞİD İslam dışı mı?Çocuklarınızı silahlandırın: Medya okuryazarlığı Ahlaklı İş Sağlığı ve GüvenliğiEN BÜYÜK HAYALİM MEMUR OLMAKBaşkanlık Sistemine GeçişSuriyeli Sığınmacılar Sorunu