Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

Üç Nokta Ersin YAMACI

14 Haziran 2015 –Türkiye’nin Geleceği

14 Haziran 2015… 25. dönem TBMM üyelerinin seçilmesi için yapılacak genel seçimlerin olası tarihi. Türkiye’nin geleceği için belki de en önemli dönüm noktalarından birisi ve 8 aydan az bir süre kaldı.

 

Eski partilerin strateji geliştirmeleri, yeni partilerin kurulması ve bu partilenin kendilerini halka anlatabilmesi…

 

Tüm bunlar yalnızca 8 aya sığmak zorunda…

 

 

Merkez Sağ

 

Türk halkının en çok benimsediği politik pozisyon. Kitlelerin tercihi… 2015 seçimlerinde de bu tercih değişmeyecek ama hangi partiler üzerinden gerçekleşecek o henüz net değil.

 

Türkiye’de son birkaç yıldır AKP merkez sağ olma görevini yerine getiriyor. Oylarının büyük çoğunluğu geçmişte yine merkez sağ partilere oy vermiş olanlardan geliyor. Demokratlar, milliyetçiler, muhafazakârlar, liberaller… Gidecek başka parti bulamayan tümü AKP’de toplandı.

 

Bu kitle çeşitli nedenlerle CHP’yi ve MHP’yi tercih etmiyor. Kendilerine yakın diğer partilere ise baraj altında kalır gerekçesiyle oy vermiyor.

 

AKP’nin politikalarından rahatsız olan AKP seçmeni, 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının etkileriyle AKP’den soğuyanlar bile kime oy vereceksin diye sorulduğunda “kime oy vereyim ki mecbur AKP” diyorlar.

 

Eğer seçimlerde bu kitleyi kendisine çekebilecek yeni bir parti olmazsa 2015 seçimlerinin sonucu şimdiden belli…

 

 

CHP – MHP

 

AKP’nin karşına en azından eşit derecede güçlü partiler çıkarabilmek için sosyal medyada yıllardır seçimlerde CHP seçmeni MHP’nin güçlü olduğu yerde MHP’yi, MHP seçmeni CHP’nin güçlü olduğu yerde CHP’yi desteklesin şeklinde kampanyalar yapıldı.

 

Ama ne CHP seçmeni, ne de MHP seçmeni bu konuda ciddi bir adım atmadı. Çünkü bu partiler gerçek anlamda birbirlerine oy geçirgenliğine sahip değiller. 2015 seçimlerinde de bu değişecek gibi durmuyor.

 

İki parti de henüz AKP’nin oy oranını etkileyebilecek ciddi bir adım atmış değiller.

 

 

Partilerden kopmalar, yeni oluşumlar

 

Emine Ülker Tarhan…

İnsana, doğaya saygılı, hukukçu, entelektüel, Atatürk ilkelerine bağlı, ilerici bir cumhuriyet kadını.

 

Geçen hafta partisinden istifa etti. Yeni parti kuracağı veya kendisine yakın bir partiye geçeceği söyleniyor. İki türlü de CHP’den ve belki biraz da MHP’den oy çalacak ama o kadar…

 

AKP’nin oy oranını etkileyemeyecek.

 

 

İdris Bal…

Terör, demokrasi, çözüm süreci, Mısır, gezi olayları, özgürlükler gibi konularda partiyle ters düşerek AKP’den istifa eden Kütahya Milletvekili.

 

Demokratik Gelişim Partisi adında yeni bir partiyle seçimlere gireceklerini açıkladı. Partinin milletvekili adayları, ilkeleri, tüzüğü henüz bilinmese de merkez sağ bir parti olacağını ama sol görüşle de uzlaşı halinde olacaklarını İdris Bal birkaç gün önce açıklamıştı.

 

Partide AKP’den istifa eden ve edecek olan milletvekillerinin yanı sıra Mansur Yavaş, Meral Akşener, Yılmaz Büyükerşen. Celal Adan, Abdurrahim Karslı gibi isimlerin de yer alacağı konuşuluyor. Bahsi geçenlerin hiç biri siyasette figüran olarak kalmamış sevilen ve saygı duyulan isimler.

 

Bu söylentiler doğruysa Demokratik Gelişim Partisi AKP’den soğuyan AKP seçmeninin tercihi olacaktır. Ayrıca CHP ve MHP seçmeninin merkez sağa yakın olanlarını da ikna edebilirlerse yüksek bir oy oranına ulaşacakları da kesin. 2015 seçimlerinin ve Türkiye’nin kaderini belki de bu parti belirleyecek.

 

 

***

Diğer Yazıları

DavutoğluAKP – HDP Tuzağı 2. BölümAKP - HDP TuzağıTâifAK’layamadılarNaproksen Sodyum“Saf”ları sıklaştıralım…Meclise iki, iki buçuk parti girse yeter…Belki şu tepenin üstünde şirin bir cami vardır…Ayranımız yok içmeye…14 Haziran 2015 –Türkiye’nin GeleceğiYardıma koşmayan kalem sıkılsın!Türkiye Suriye’den savaşta ölen 137 askerinin cenazesini istiyorGaribansan ÖLÜRSÜN!POS - Paranla Oku SistemiIŞİD İslam dışı mı?Çocuklarınızı silahlandırın: Medya okuryazarlığı Ahlaklı İş Sağlığı ve GüvenliğiEN BÜYÜK HAYALİM MEMUR OLMAKBaşkanlık Sistemine GeçişSuriyeli Sığınmacılar Sorunu