Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

Uzun ve Sağlıklı Yaşamın Sırrı: Biberiye

İtalyan La Sapienza Üniversitesi, biberiyenin sağlıklı ve uzun yaşamdaki etkilerininin izini sürdü.

İtalyan  La Sapienza Üniversitesi, bir balıkçı köyünündeki sakinlerin uzun ve sağlıklı yaşam sırlarının peşine düştü ve biberiye üzerine yoğunlaştı. Biberiyenin uzun yaşama katkı sağlayan metabolik etkileri üzerine daha önce yapılmış araştırmalar mevcut.

UZUN YAŞAMIN SIRRI ACCIOROLI KÖYÜNDE

İtalyan  La Sapienza Üniversitesi, biberiyenin sağlıklı ve uzun yaşamdaki etkilerininin izini sürdü.  İtalya'daki bir balıkçı köyününün sakinlerinin uzun ve sağlıklı yaşamasının nedenlerini araştıran üniversiteye göre, köylülerin sağlıklı ve uzun yaşamasınının nedeni biberiye olabilir.

BBC Türkçe'nin haberine göre, Campania bölgesinde yer alan, yaklaşık 1000 kişilik bir nüfusa sahip Acciaroli köyünde 100 yaşın üzerinde 100'den fazla insan yaşıyor. Acciaroli'deki bu 100 kişi ile, köyün yakınlarında yaşayan 100 yaşını aşmış diğer 200 kişi daha ABD'li ve İtalyan bilim insanlarının dikkatini çekti.

ARAŞTIRMA 300 İTALYAN ÜZERİNDE YAPILDI

ABD'deki  California Üniversitesi ile  Roma'daki  La Sapienza Üniversitesi, bu 300 İtalyan üzerinde araştırma yapmaya başladı.  California Üniversitesi, araştırmayı internet sitesinden " Uzak İtalyan köyü, sağlıklı yaşlanmanın sırlarını barındırıyor olabilir" başlığıyla duyurdu.

California Üniversitesi, ABD'de yaş ortalaması 78 olsa da 100 yaşını geçenlerin oranının ancak yüzde 0.02'ye ulaştığını, Acciaroli'de ise 100'lüklerin genel nüfusa oranının kat kat yüksek olduğunu vurguladı.

SİGARA VE KİLOYA RAĞMEN SAĞLIKLI YAŞIYORLAR

Araştırmacılar, Acciaroli köyünün yaşlılarının, birçoğu sigara içmesine ve kilolu olmasına rağmen sağlıklı bir şekilde yaşlandığına da dikkat çekti. Köy halkı arasında kalp hastalıkları ve Alzheimer riskinin de ortalamanın altında olduğu belirtildi.  California Üniversitesi  San Diego Tıp Fakültesi'nden Prof. Alan Maisel, köy halkının  Akdeniz diyetiyle beslendiğini ve bol miktarda biberiye tükettiğini söyledi.

SÜREKLİ YÜRÜYÜŞ YAPIYORLAR VE TIRMANIYORLAR

Maisel ayrıca köyün konumu nedeniyle köylülerin uzun mesafeler boyunca yürüdüğünü ve dağlık alanda tırmandığını da vurguladı.

İtalyan  La Sapienza Üniversitesi'nden Prof. Salvatore di Somma da İngiliz Daily Telegraph gazetesine yaptığı açıklamada, Acciaroli halkının kaliteli zeytinyağı, doğal ortamda yetişmiş bitki ve otlar, taze balıkla beslendiğine, özellikle de biberiyenin bölgede yaygın olarak kullanıldığına dikkat çekti.

BİBERİYENİN ETKİSİ 3-4 YIL İÇİNDE KANITLANABİLİR

Di Somma, "Biberiye burada çok yaygın. Daha önce de biberiyenin uzun yaşama katkıda bulunan metabolik etkileri bulunmuştu. Bu yüzden biberiye, üzerinde durduğumuz güçlü faktörlerden biri. Biberiyenin uzun yaşam üzerindeki etkisi hipotezlerimizden yalnızca biri ve bunu önümüzdeki 3-4 yıl içinde kanıtlayabilmeyi umuyoruz" diye konuştu.

100 YAŞINDAKİ KÖYLÜLER TARLADA ÇALIŞIYOR, BİSİKLETE BİNİYOR

Prof. Di Somma, Acciaroli'li 100'lüklerin birçoğunun onlarca yıl tarlalarda çalıştığını ve bugün de halen rahatlıkla yürüyüp bisiklete binebildiklerini de sözlerine ekledi.

ABD'li ve İtalyan araştırmacılar şimdi Acciaroli ve çevresindeki 300 kişilik gruba kan testleri ve gen analizi yaparak, beslenme ve hareket etme alışkanlıklarını inceleyerek uzun ve sağlıklı yaşamalarının sırrını kanıtlamaya çalışacak.