Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

Sütün Matematiğini Hesapladı

Balıkesirli Matematik Öğretmeni İbrahim Saygılı, süt verimi üzerine yaptığı araştırmalar ile adeta sütün matematiğini hesapladı.

Balıkesirli Matematik Öğretmeni İbrahim Saygılı, süt verimi üzerine yaptığı araştırmalar ile adeta sütün matematiğini hesapladı. Sütte bulunan yağ, kalsiyum ve fosfat değerlerini hesapladıktan sonra Jersey cinsi ineklerle hayvancılık yapmaya başlayan Saygılı, "Bu inekler ve verdikleri süt diğer ineklerle bir tutuluyor, devletimizin kaliteyi desteklemesi lazım" dedi.

HOBİ OLARAK BAŞLADI

Balıkesir'in kırsal mahallesi Büyükbostancı'da yaşayan matematik öğretmeni İbrahim Saygılı, hobi olarak yarış atları ve Jersey cinsi ineklere karşı büyük ilgi duyduğu için yetiştirmeye başladığını ifade ederek, "Bu ineklerin araştırmasını bir kaç sene yaptıktan sonra Türkiye'ye nadir gelen bir cins inekleri bir firmadan aldık.

Neden Jersey derseniz, Avrupa'nın en kaliteli süt ineğidir. Diğer inek cinslerine göre sütünde yüzde 2 gibi bir yağ oranı farkı var. Sütte bulunan protein, kalsiyum ve fosforun diğer ineklerden daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Yurt dışında bu inekler için büyük çalışmalar var fakat Türkiye'de henüz pek yok.

 

Dişi tohum atmamız lazım çünkü bunlar süt ineği. Erkek yavru bizim için avantajlı değil. Dişi tohum getirilmesine izin bile verilmiyor, piyasada da bulamıyoruz zaten. Avrupa'da Jersey denildiğinde herkes dişi tohum atar. Onlar sürülerini sürekli geliştiriyorlar biz geliştiremiyoruz yavaş kalıyoruz. Köylü arkadaşlarımız gelip baktıklarında önemli olan sütün miktarıdır diyorlar. Sütçüye döküldüğünde kesinlikle kalitesine bakılmıyor, önemli olan çokluk deniliyor isterse su gibi olsun" şeklinde konuştu.

SAĞIMLAR GÜNEŞ ENERJİSİ İLE 

İneklerin barındıkları ağılda güneş enerjisi kullandıklarına dikkat çeken Saygılı, "Sağımlarımızı güneş enerjisi ile yapıyoruz. Yılın yaklaşık 10 ayı bu düzenle sağım yapılabiliyor. 2 ayda jeneratör kullanmak zorunda kalıyoruz. Çevreci bir düzenimiz var. Zaten hayvanlarımızda aynı şekilde. 110 metre kuyumuz var, yüzeysel su kullanmıyoruz hayvanlara zararı olmasın diye. Güneş enerjisi suyumuzu da çekiyor, sağımımızı da yapıyor, tv ve buzdolabımızı da çalıştırıyor.Tesislerin köyden 1 km uzakta yapılması isteniyor fakat alt yapı yok mecburen bu tür şeyler yapmak zorundayız" dedi.