Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

Salamuralık zeytin hasadı başladı

Zeytin ağacı dikili alanların bölgede en hızlı geliştiği Osmaniye il genelindeki zeytinlik alanlarda üretilen sofralık zeytinlerin hasadına başlandı.

Zeytin ağacı dikili alanların bölgede en hızlı geliştiği Osmaniye il genelindeki zeytinlik alanlarda üretilen sofralık zeytinlerin hasadına başlandı.

Hasat şekli ve zamanının ürünün kalitesi üzerinde etkili olduğunu belirten zeytin üreticisi Arsan Babaoğlan, 'Elle sıyırma' ile toplanan zeytinin tadı ve kalitesi 'çırpma' yönetimiyle yapılan hasatlara göre daha kaliteli ve lezzetlidir." dedi. Geçen yıl zeytinin yılı olmasına rağmen soğuk hava, doludan dolayı bekledikleri ürünü alamadıklarını belirten Arslan Babaoğlan, "Bizim ağaçlarımız bir yıl iyi, bir yıl kötü verim vermektedir. Bu yıl, yılı olmadığı için verimlerimiz düşük. 40 dönüm zeytin bahçesinden 10-13 ton alıyorduk. Bu yıl ise 2 ton alırsak bayram edeceğiz." dedi.

Osmaniye'nin bazı bölgelerinde bu yıl zeytinden beklenen verimin alınamayacağını belirten Osmaniye Zeytin Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu üyesi Emir Temir ise "Zeytin verimi ile bu yıl üreticilerimizden bazılarını sevindirken bazılarını ise üzecektir. Osmaniye'nin doğu tarafındaki zeytin verimi normal ama bazı bölgelerdeki üreticilerimiz bekledikleri verimi alamayacaklar. Osmaniye’nin yer fıstığının yanı sıra zeytin alanında da tanınması için birlik olarak çalışıyoruz." dedi. Toplanan zeytinler, kalitesine göre 2,5 ile 4 lira arasında alıcısını buluyor.