Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

Oluklu Kertenkele"Ye Rehabilitasyon Merkezinde Tedavi

Osmaniye`de, Amanos Dağları`ndaki Zorkun Yaylası Yaban Hayatı Geliştirme Sahası içerisinde yaralı bulunan ve halk arasında "kör yılan" olarak da bilinen "oluklu kertenkele" Osmaniye Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğündeki rehabilitasyon merkezinde tedavi ediliyor.


Osmaniye'de, Amanos Dağları'ndaki Zorkun Yaylası Yaban Hayatı Geliştirme Sahası içerisinde yaralı bulunan ve halk arasında "kör yılan" olarak da bilinen "oluklu kertenkele"Osmaniye Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğündeki rehabilitasyon merkezinde tedavi ediliyor.

Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü görevlilerinin arazide yaptığı inceleme sırasında bulunan ve bir aracın çarptığı tahmin edilen oluklu kertenkele, tedavi için rehabilitasyon merkezine getirildi.

Doğa, Yaban Hayatı Koruma ve Araştırma Derneği Başkanı veteriner hekim Bünyamin Akın tarafından muayene edilen ve sol gözünde travma, baş altı bölgesinde yaralar tespit edilen oluklu kertenkelenin tedavisine başlandı.

Akın, gazetecilere yaptığı açıklamada, oluklu kertenkelenin nesli tehlike altında olanyaban hayvanları arasında bulunduğunu belirterek "Ayakları bulunmayan oluklu kertenkele yılana benzediği için vatandaşlar tarafından öldürülüyor. İnsanlara hiçbir zararı olmayan bu kertenkele termit, karınca ve küçük böceklerle besleniyor ve çiftçi dostu bir hayvandır" diye konuştu.

Oluklu kertenkelenin adının, vücudunun sağ ve sol yanlarında bulunan oluklarından geldiğini anlatan Akın, hayvanın tedavisinin ardından yeniden doğaya bırakılacağını bildirdi.