Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

Ölen eşini

Osmaniye`de bir kadın, trafik kazasında hayatını kaybeden eşi adını hatıra ormanı oluşturdu Işıl Karadut: "Yeşilin azaldığı ülkemizde eşimin ağaç sevgisi hayata tutunmamı sağladı"

Osmaniye'de Işıl Karadut, 2 ay önce trafik kazasında ölen eşi Melih Karadut adına Sumbas ilçesinde hatıra ormanı oluşturdu.

Karadut, Ankara'da trafik kazasında yaşamını yitiren eşi Melih Karadut'un (48) anısını, ilçeye bağlı Mehmetli Beldesi Höyük mevkisinde 20 hektarda oluşturduğu ormanda yaşatacak.

Karadut, ormanı çok seven eşinin adının kalıcı olması ve gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla bir alanı ağaçlandırdığını söyledi.

Ağaçlandırma çalışmalarına, eşinin iş arkadaşlarının da destek verdiğini anlatan Karadut, "Allah, kimseye böyle bir acı yaşatmasın. Beklenmeyen bir ölüm. Eşim, ormanı çok seviyordu. Mesai arkadaşları ve yakınlarımla onun adını yaşatmak için hatıra ormanı oluşturduk. Uygulamanın örnek olmasını umut ediyorum" dedi.

"Eşimin ağaç sevgisi hayata tutunmamı sağladı"

Dünyada ve Türkiye'de son yıllarda ağaçların çeşitli nedenlerle azaldığına dikkati çeken Karadut, eşinin orman sevgisi nedeniyle hayata daha sıkı bağlandığını söyledi.

Ağaç dikmenin manevi hazzını da yaşadığını vurgulayan Karadut, şöyle konuştu:

"Oluşturduğumuz hatıra ormanında fıstıkçamı, ceviz ve incir gibi ağaçlar olacak. İnşallah bu ağaçları bir evlat sevgisi ile büyüterek, meyvesinden yiyen canlıların canına can katmasına vesile olacağım. Bu dünyada en hayırlı işlerden biri de ağaçları korumak ve sahip çıkmaktır. Her canlı gibi onların da yaşama hakkı var. Yeşilin olmadığı bir dünya düşünülemez. Eşim, yaşarken bu hayalini dile getirirdi. Onun bu hayalini yerine getirmek bana büyük bir mutluluk verecek. Yeşilin azaldığı ülkemizde eşimin ağaç sevgisi hayata tutunmamı sağladı. Hz. Peygamberimizin, 'Kıyametin kopacağını haber alsanız bile ağaç dikmekten vazgeçmeyiniz' sözü de bu çalışmamıza en güzel destek oldu. Emeği geçen ve destek veren herkese teşekkür ediyorum."

Kadirli Orman İşletme Müdürü Zafer Kızıl da geçen yılki yangında zarar gören alanı, Melih Karadut'un adına ağaçlandırdıklarını belirtti.

İnsanların ormanları korumasını isteyen Kızıl, doğaya karşı gösterdiği duyarlılık nedeniyle Karadut ailesine teşekkür etti.

Menderes ÖZAT