Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

İŞKUR`dan engellilere karşılıksız hibe desteği

Çalışma ve İş Kurumu Kayseri İl Müdürü Ahmet Ayçiçek, engellilere karşılıksız 36 bin TL`ye kadar hibe desteği verileceğini ve son başvuru tarihinin 28 Aralık olduğunu bildirdi.

 

Ayçiçek, "Türkiye İş Kurumundan kendi işini kurmak isteyen engellilere, engellilerin etkin ve güvenli bir şekilde çalışmasını sağlayacak destek teknolojileri ile ilgili projelere, engelli bireylerin işe yerleştirilmesi, işe ve işyerine uyumunun sağlanmasına yönelik projelere ve engellilere yönelik mesleki eğitim ve rehabilitasyon amaçlı projelere karşılıksız hibe desteği verilecektir" dedi. Ayçiçek, "Kendi işini kurma yönünde projeleri sadece engelli olan gerçek kişiler sunabileceklerdir.

Tüzel kişiler ise kendi işini kurma dışındaki projeleri hazırlayabileceklerdir" diyerek şu bilgileri verdi:
"Engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen idari para cezaları fonunun yönetiminden sorumlu olan Komisyona sunulacak projeler ile girişimcilik eğitimi alan veya kuracağı meslekte eğitim almış engellilerden kendi işini kurmak isteyenlere toplamda 36 bin TL’ye kadar hibe desteği verilebilecek.
Engelli bireylerin fiili olarak kendilerinin işbaşında olacakları projeler desteklenecek olup, engelli birey adına sadece vasi olanların kendileri için iş kurmayı amaçlayan projeler ile halen engelli birey tarafından işletilen faal işletmelerin geliştirilmesine yönelik projeler desteklenmeyecektir. Ayrıca emekli olan engellilerin proje başvuruları da kabul edilmeyecektir.

Engellinin iş bulmasını sağlayacak destek teknolojilerine ilişkin projeler Engellinin işe yerleştirilmesi, işe ve işyerine uyumunun sağlanmasına yönelik projeler Engellilerin İstihdam Edilebilirliklerini Artırmayı Amaçlayan Mesleki Eğitim ve Rehabilitasyon Projeleri desteklenecek.
www.iskur.gov.tr adresinde bulunan Başvuru Rehberinde belirtilen kurallara uygun olarak hazırlanacak projeler 28 Aralık 2014 tarihi akşamına kadar Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne istenilen bilgi ve belgelerle birlikte elden veya posta ile teslim edilmelidir."