Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

Beyaz Saray önünde eylem yapan Yezidiler sıcaktan bayıldı

ABD’de yaşayan Yezidiler, IŞİD’in, Kuzey Irak`ta Yezidilerin çoğunlukta olduğu bölgelere saldırısını Beyaz Saray önünde protesto etti. Aşırı sıcak hava nedeniyle bazı protestocular baygınlık geçirdi. Bayılan protestoculara ABD Gizli Servisi müdahale etti. Trafiğe kapalı olan bölge yaşananlar sonrası insan geçişlerine de kapatıldı

 

ABD’nin farklı eyaletlerinde yaşayan yaklaşık 300 Yezidi, öğlen saatlerinde Beyaz Saray önünde bir araya geldi. Yezidiler, ABD yönetiminin, IŞİD saldırıları sonucu Sincar dağlarında saklanmak zorunda kalan soydaşlarına yardım etmesini talep etti. 'Ailemi kurtarın', 'Yezidi soykırımını durdurun', 'Kuzey Irak’taki Yezidiler acil yardım bekliyor', 'Yezidileri kurtarın' yazılı dövizler taşıyan protestocular, ‘Yardıma ihtiyacımız var’ çığlıkları attı. 

Eylem sırasında ABD Başkanı Barack Obama’nın, Beyaz Saray’da gerçekleşen ulusal güvenlik toplantısında Selefi Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı hava saldırısı düzenlenmesi seçeneğini değerlendirdiği haberleri geldi. Protestocular, bu haber üzerine sevinç çığlıkları attı. Ardından da sloganlarının yoğunluğunu artırdı. 

Bir süre sonra orta yaşlarda bir adam ve bir kadın protestocu sıcak havaya dayanamayarak yere yığıldı. Bayılan kişilere ABD Başkanı ve ailesini korumakla görevli Gizli Servis ekibi müdahale etti. Ekipler, söz konusu gelişme üzerine protestocuları alandan uzaklaştırdı ve Beyaz Saray çevresini yaya geçişine kapattı. Bayılan kişiler daha sonra ambulansla hastaneye götürüldü.

Protestoyu organize edenlerden Basim Alali, Yezidiler olarak barışçıl bir toplum olduklarını belirterek uluslararası topluma yardım çağrısı yaptı. Alali, Irak’ta kendilerine yönelik etnik bir kıyım yapıldığını belirterek devletlerin harekete geçmesi gerektiğini söyledi. Türkiye’den farklı bir çözüm bulunana kadar Yezidilere sınırlarını açması talebinde bulundu. Alali, “Yezidilerin durumu dehşet verici. Binlerce çocuk dağlarda. İnsanlar her gün her dakika ölüyor. Çünkü ne yemek ne de su var. Acilen harekete geçilmesine ihtiyacımız var. Lütfen.” şeklinde konuştu.