Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

Bakan Veysel Eroğlu ``NASA da Kim Oluyor`` Dedi, Sosyal Medya Yıkıldı

Bakan Veysel Eroğlu, kuraklık hakkında açıklama yapan NASA`yı eleştirdi. Eroğlu, "Bizim teknolojimiz onlardan ileri. NASA da kim oluyor?" dedi sosyal medya sallandı.

Orman ve Su işleri Bakanı  Veysel Eroğlu,  Türkiye'nin de dahil olduğu  Doğu Akdeniz ülkelerindeki 900 yılın kuraklığına dikkat çeken Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi'ne (NASA) tepki gösterdi. 'NASA da kim oluyor' diyen  Bakan Eroğlu bu açıklamaları ile sosyal medyada TT listesine girdi.

ÇALIŞMALARINI YETERSİZ BULDU

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) araştırmacıları, kısa süre önce,  Türkiye,  İsrail,  Ürdün,  Lübnan,  Filistin,  Kıbrıs ve  Suriye'yi kapsayan  Doğu Akdeniz bölgesinde 1998 yılında başlayan ve halen süren kuraklığın, son 9 asrın en kötü kuraklığı olduğunu açıkladı. TBMM'de bir grup gazeteciyle sohbetinde bu durumun sorulması üzerine, Eroğlu, NASA'nın çalışmalarını yetersiz bulduğunu belirterek şunları söyledi:

"NASA DA KİM OLUYOR? BİZİM TEKNOLOJİMİZ NASA'DAN İLERİ"

-"NASA'nın meteorolojik hava tahminleri, bizim gerimizde, geçen yıl yaptıkları tahminleri tutmadı mesela. Bizim teknolojimiz onlardan ileri. NASA da kim oluyor? Onlar global ve kuşbakışı bakıyor iklim verilerine. Biz noktasal ve bölgesel tahminler yapıyoruz. Sadece  Türkiye'ye değil, çevre ülkelere de bu hizmeti veriyoruz. Denizlerde kurduğumuz istasyonlarla bölgemizdeki en etkin tahminleri yapıyoruz. Onların uyduları varsa, bizim de  Göktürk'ümüz var."

Bakan Eroğlu,  Türkiye'de meteoroloji faaliyetlerini 1450 sistem ile takip ettiklerini anlattı.

NASA İLE TT LİSTESİNE GİRDİ

Bakan  Veysel Eroğlu'nun NASA açıklaması sosyal medyada olay oldu. TT listesine ilk 5'ten giren Eroğlu twitterda günün konusu. İşte atılan twitlerden bazıları;