Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

Narkozsuz ameliyat ile bel fıtığından kurtulmak mümkün

Hayatı çekilmez hale getiren bel fıtığından narkozsuz mikrodiskektomi ameliyatı ile kurtulmak mümkün hale geldi.

 

Op. Dr. Onur Kulaksızoğlu, geliştirilen son tekniklerle yürüyemeyecek derecede bel fıtığı olan hastalar da dâhil tüm bel fıtığı hastalarının mikro cerrahi tekniğinin kullanıldığı mikrodiskektomi ameliyatı ile sağlıklarına kavuşabileceklerini söyledi.

Ortalama bir ömür yaşayan her insan, hayatı boyunca omurgasına yaklaşık 5-6 milyon kez yüklenme yapar. Eğilme, kalkma ve çömelme gibi hareketlerin hepsi yüklenme anlamına gelir. Yatma dışındaki tüm hareketlerde omurgaya yükleniriz. Bu nedenle dünyada bel fıtığı sorunu yaşayan insanların sayısı oldukça fazla iken, başlangıçta dikkate alınmayan bel ağrısı günümüzde teknolojinin de yardımıyla çok basit yöntemlerle tedavi edilebiliyor. Tıbbi olarak iki omur arasında omurgaya binen yükü emen ve eşit dağılımını sağlayan disk yapısının omuriliğe ve/veya sinir köklerine doğru bombeleşmesi sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlık olan bel fıtığı, bel ağrısı, bacaklara vuran ağrı, bacaklarda ve ayaklarda uyuşma, güçsüzlük, nadiren de olsa yanma ve iğnelenme, idrar yapamama ya da idrar kaçırma (bel ağrısı ile birlikte) gibi belirtiler gösterir.

Bel fıtığının tedavi seçenekleri çeşitlidir. Yatak istirahati, ilaç kullanımı ve fizik tedavi çok ilerlememiş fıtıklarda genelde olumlu yanıt verir ancak daha ilerlemiş olan fıtıklarda ileri tekniklerle cerrahi tedavi şarttır.

NARKOZSUZ BEL AMELİYATI OLUN, YARIM SAATTE AĞRILARINIZDAN KURTULUN
Mikro cerrahi tekniğin kullanıldığı mikrodiskektomi ameliyatında, hasta genel anestezi ile bayıltılmadan operasyon yapılıyor. Doktorsitesi.com üyelerinden Op. Dr. Onur Kulaksızoğlu’na göre bu yöntem sırf ameliyattan korktukları için yıllarca bu acıyı çeken hastaların ameliyat fobilerine, ameliyattan sonra uyanamama korkularına son veriyor. Ameliyatta epidural anestezi yalnızca bel bölgesine iğne ile uygulanıyor ve bu sayede hasta cerrahi müdahale esnasında konuşabiliyor, doktoruna soru sorabiliyor, monitörden ameliyatını izleyebiliyor ve yakınları ile telefonla dahi konuşabiliyor. Operasyon sonrasında yara miktarının az olması, kemik dokuda fazla hasar olmaması gibi etkenlerden dolayı hasta ertesi gün normal yaşantısına dönebiliyor, birkaç hafta sonra da spor yapabilir hale geliyor. Mikrodiskektomi yönteminin temel amacı klasik bel fıtığı ameliyatı ile aynı ancak çok daha gelişmiş cerrahi tekniklerle yapılıyor.

Op. Dr. Onur Kulaksızoğlu, mikrodiskektomi yönteminin avantajlarını şöyle sıraladı:
“Ameliyat tamamen mikroskop altında yapılır, mikroskobun büyütmesinden ve geniş görüş alanından yararlanıp çok daha küçük bir sahada çalışılır ve tüm ameliyat video kaydı altına alınır. Cerrahi müdahale 12-14 milimetre içerisinde ve hastanın hissetmeyeceği şekilde gerçekleştirilir. Müdahale çok daha küçük bir bölgeden gerçekleştiği için hem iyileşme daha hızlıdır, hem de ameliyat sonrası cerrahi müdahaleye bağlı sıkıntılar bu yöntemle çok daha azdır ya da hiç olmamaktadır. Cerrahi başarı oranı yüzde 97-98 civarındadır.