Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

Mehmet Müezzinoğlu, kalorileri yürüyerek yaktıracak

Mehmet Müezzinoğlu, Ramazan Bayramında alınan kalorileri yakmak için hafta sonu İstanbul`da büyük bir yürüyüş organizasyonuna hazırlanıyor.

 

Obeziteyle mücadelede 2014'ü 'Hareketli Yaşam Yılı' ilan eden Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Ramazan Bayramında alınan kalorileri yakmak için hafta sonu İstanbul'da büyük bir yürüyüş organizasyonuna hazırlanıyor.

Her ay Türkiye genelinde geleneksel hale getirilen yürüyüşe, çalışan kadınlar, anneler ve ev hanımları özellikle davetli. 'Birlikte yürüyelim' sloganıyla harekete geçen Bakanlık, pazar günü İstanbul Arnavutköy'de yapılacak Dağ Bisikleti Türkiye Şampiyonası sırasında doğa içinde vatandaşlarla birlikte yürüyüş düzenliyor. İstanbul Müftülüğü'nün de katkıda bulunduğu yürüyüşe din adamları da katılarak ramazan ayı sonrası farkındalık oluşturulmaya çalışılacak.

HER AYIN SON PAZAR GÜNÜ YÜRÜYÜŞ

Sağlık Bakanlığı'nın düzenlediği yürüyüş etkinliklerine vatandaşların gösterdiği ilgi oldukça yüksek. Her ay özel bir tema altında gerçekleştirilen etkinliklerde bu ayın teması 'Bayramda Alınan Kalorileri Yakmak için Yürüyoruz'. Bu yıl şubat ayında "Belediyeler ile Sağlıklı Yaşama Yürüyoruz", Mart ayı "Anneler ile Sağlıklı Yaşama Yürüyoruz" teması ile yürüyüşler ve Ramazan ayında iftar sonrasında bazı illerde "Din Adamları ile Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü" yapıldı. Bu kez aynı tema ile İstanbul’da etkinlik düzenleniyor. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun öncülüğünü yaptığı doğa yürüyüşlerinde katılımcılar stresten uzak doğayla buluşurken, sağlıklı bir ortamda ay boyunca alınan kalorileri yakma imkanı buluyor.

HER ORTAMDA, HER KOŞULDA SPOR

Bakan Müezzinoğlu, bu etkinliklerle vatandaşlara düzenli spor alışkanlığı kazandırılırken 'Her ortamda spor için, yürüyüş için imkan oluşturulabileceği' fikrini aşılamayı amaçlıyor. Yapılan etkinlikler ile her zaman her koşulda spor yapılabileceği, bunun için eşofmana veya özel bir spor kıyafetine gerek olmadığını anlatarak insanlarımızın daha sağlıklı bir yaşama adım atmalarını sağlamak isteniyor. Etkinliğin günlük yaşama uyarlanması için otobüsten bir durak önce inmenin bile önemli bir fiziksel aktivite olacağı teması vurgulanıyor.

Hareketli Yaşam Yılı kapsamında 3 Ağustos'ta düzenlenecek Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun katılacağı Dağ Bisikleti Türkiye Şampiyonası etkinlikleri Pazar günü Arnavutköy'de gerçekleşecek. Etkinliğe Sağlık Bakanlığı çalışanları, din adamları ile vatandaşlar da katılacak.