Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

Engelli hastalar evinden alınarak, ücretsiz tedavi ediliyor

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Çekmece Bölgesi Genel Sekreterliği’nin engelli hastalar için başlattığı ağız ve diş sağlığı tedavi projesi kapsamında evinden alınan engelli hastalar, Avcılar Murat Kölük Devlet Hastanesi’nde ücretsiz olarak tedavi ediliyor.

 

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Çekmece Bölgesi Genel Sekreterliği tarafından engelli hastalara yönelik olarak başlatılan ağız ve diş sağlığı tedavi programı tüm hızıyla devam ediyor. Çekmece Genel Sekreterliği’ne bağlı Avcılar Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi ve Avcılar Murat Kölük Devlet Hastanesi’nin işbirliğiyle yürütülen proje kapsamında engelli hastalar evinden alınarak tüm sağlık taramaları yapılarak tedavi ediliyor.
Çekmece Bölgesi Genel Sekreteri Prof. Dr. İhsan Bakır, konuyla ilgili bilgi vererek,

“Çalışmamız kapsamında engelli hastalara tamamen ücretsiz bir şekilde bakılıyor. Ağız ve diş sağlığı problemi olmasına rağmen tedavi şansı bulamayan engelli hastalarımıza genel anestezi altında diş tedavisi hizmetleri imkanı sunuyor. Çalışma kapsamında tedavi ettiğimiz engelli çocukların gözlerini açıp bize gülümsemesini görmek bizim için büyük bir mutluluk. Bunun gibi pek çok güzel örneğe şahit olmak istiyoruz. Bu hizmet; zihinsel engelliler, kas kontrolü sağlanamayan bedensel özürlü hastalar, aşırı derece fobisi olan çocuklar ve yetişkinler ile lokal anesteziklere karşı alerjisi olanlar düşünülerek özel olarak geliştirildi” dedi.

"AMAÇ, ENGELLİLERİN YETERLİ SAĞLIK HİZMETİ ALMASINI SAĞLAMAK"
Prof. Dr. İhsan Bakır, neden böyle bir çalışmayı hayata geçirdikleriyle ilgili olarak da şunları söyledi: "Engelli hastalar için bu tedavi büyük önem taşıyor. Maalesef engelliler yaşadıkları sağlık sorunları sebebiyle ağız ve diş sağlığını ihmal edebiliyorlar. Aileler ise bazen maddi kaygılardan bazen de nereye başvuracaklarını bilemedikleri için tedavi alma konusunda sıkıntı yaşayabiliyorlar. Türkiye'de her 7-8 aileden birinde engelli hasta var. Engelliler kendi başlarına ağız bakımı yapamıyorlar. Ayrıca sürekli ilaç kullanmaları ve beslenme şekilleri nedeniyle daha fazla diş ve diş eti problemi yaşıyorlar. Biz bu yaraya merhem olmak için bu çalışmayı başlattık.”

PROJE NASIL YÜRÜTÜLÜYOR?
Sağlık kuruluşları için örnek olması beklenen sosyal sorumluluk projesinde; özel bir sağlık ekibi, engelli hastaları evlerinden alarak hastaneye getirip tedavi ediyor. Bu özel ekipte diş hekimleri, genel anestezi uzmanları, diş teknikerleri, anestezi teknikerleri, hemşireler, hasta transfer sorumluları ve sorumlu yöneticilerden oluşan deneyimli bir kadro görev alıyor. Program kapsamında genel anestezi altında diş çekimi, dolgu, diş taşı temizliği, flor ve fissür koruyucu gibi diş hekimliği hizmetleri veriliyor.

Çalışma kapsamında ön muayeneden geçirilen hastaların medikal öyküleri, sistemik hastalıkları, kullandıkları ilaçlar gibi bilgiler alındıktan sonra, fiziki muayene ve laboratuvar tetkiklerinden geçiriliyor. Aileler operasyon öncesi ve sonrası tüm müdahalelerle ilgili bilgilendiriliyor. Hastaların endikasyonlarına veya genel sağlık durumlarına göre ekip tarafından sedasyon veya genel anestezi yapılmasına karar verilerek operasyon gerçekleştiriliyor.