Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

112 ekipleri ‘canı sıkılan’ çobanlardan dertli

112 ekipleri ‘canı sıkılan’ çobanlardan dertli

- Amasya’da okullarda eğitim veren 112 Acil sağlık çalışanları, duyarsız çoban ve öğrencilerin asılsız ihbarlarıyla karşılaştıklarını anlattılar.
Amasya İl Sağlık Müdürlüğünün 112 Acil sağlık hattına gelen gereksiz aramaların engellenmesi ve trafikte ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesi konularında halkı bilinçlendirmek amacıyla yürüttüğü ‘Yaşama Yol Ver’ kampanyası kapsamında İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Özgür Dalkıran ile birlikte Ziyaret Ortaokuluna gidip öğrencilere yönelik sunum yapan ekipte yer alan sağlık personeli Bensu Güngör, telefon hattını çıkartıp canı sıkıldığı için arayan duyarsız çobanlarla karşılaştıklarını belirtti.
4 yıl aktif olarak sahada çalışıp yaklaşık 2 yıldır da komuta kontrol merkezinde görevini sürdüren 24 yaşındaki Güngör, “Köylerde dağda çobanda canı sıkıldığı için arıyor. Hattını çıkartıp arıyor. Asılsız ihbar veriyorlar. O vakaya ambulans gönderince başka bir insanın hayatına mal olabiliyor. ‘Canımız sıkıldı konuşmak istiyoruz’ diyorlar. ‘Biz acil hastalara ulaşmak için bu hattın başındayız. Lütfen meşgul etmeyin’ dediğimizde ‘benim göğsüm ağrıyor’ dediği an biz onu hasta kabul edip ambulans göndermek zorunda kalıyoruz. Çok uzak köyler var. Bir, bir buçuk saatimizi alabiliyor. Yaylalara çıkıyor ekibimiz. Telefonla konuşurken arkadan çoban olduğu belli hayvan sesleri geliyor. Yüzde 0,1 bile olsa ihtimal gerçek olma şüphesi olduğu için içimizde ambulansı çıkartmak zorunda kalıyoruz” diye konuştu.
112’ye yapılan aramaların yüzde 95’inin gereksiz çağrılar olduğuna, tespit edilenlere hakkında ise ceza işlemi uygulandığına değinen Güngör, “Bazen okuldan arıyorlar. ‘Benim arkadaşım düştü bayıldı çabuk gelin’ diye. Biz güvenip ambulansı çıkartmak zorunda kalıyoruz. Böyle asılsız bir ihbar için, bir çocuğun dalga geçip gülmesi için başka yerdeki çok ciddi trafik kazasında bir insan hayatını kaybedebiliyor” şeklinde konuştu.
Sunumun sonunda broşürlerin dağıtıldığı öğrenciler okul bahçesine gelen tam donanımlı ambulansa binip içindeki cihazlar hakkında bilgi aldılar.
Ambulansı dolaşan öğrencilerde Mehmet Emre Davulcu da ambulanslara yol verilmesi ve 112 Acil çağrı hattının gereksiz yere meşgul edilmemesi gibi bilgiler edindiklerini söyledi.