Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

Gül`den kurtarılan 49 personel hakkında açıklama

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, IŞİD tarafından rehin alınan 49 kişinin serbest bırakılması konusunda, “İlk günden itibaren kimseye zarar vermeden rehinelerimizi kurtarmayı düşündük” dedi.

 

 

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Uzun süredir Irak’ta, Musul’da başta Başkonsolosumuz olmak üzere, çalışma arkadaşları ve birçok güvenlik mensubu uzun süre rehin alınmış ve maalesef orada tutulmaktaydı. İlk günden itibaren hepimizi tedirgin eden, ilk günden itibaren yaptığımız toplantılarda bu işi nasıl tereyağından kıl çeker gibi yaparız ve kimseye zarar vermeden bütün rehinelerimizi görevlilerimizi kurtarırız diye düşündük” ifadelerini kullandı.

Gül, titiz bir çalışma yürütüldüğünü belirterek, “Yapılan çalışmalar neticesinde sabır göstermek gerekti. Aynı zamanda titiz çalışmak gerekliydi. Bugün büyük bir memnuniyetle ve sevinçle görüyoruz ki 49 vatandaşımız başta Başkonsolosumuz olmak üzere hepsi serbest oldu ve hepsi Türkiye’ye getirildi. Bundan dolayı Sayın Cumhurbaşkanını, Sayın Başbakanı, Genelkurmay Başkanını, İstihbarat Teşkilatı Başkanımızı başından beri çok titiz ve çok dikkatli çalışmalarından dolayı hepsini tebrik ediyorum. Ayrıca bu zor süreçte aileleri çok büyük bir metanet gösterdi. Dışişleri Bakanlığımız aileleri hiç yalnız bırakmadı.

Bu işler yapılırken sürecin hassasiyeti dikkate alınarak gayet olgun yapıldı bu faaliyetler. O zaman şöyle bir çelişki içerisinde kalındı, bunlar açıklansa oradaki rehineler için zorluk olacak ama anlatılmasa da takip edenler vatandaşlarımız, birçok kaygı duyanların, ‘Acaba ne yapıyorlar?’ sorularını cevaplandırmış olmamak. Bu iki çelişki içinde kaldık ama doğru olan yapıldı. Bu faaliyetler çok dikkatli ve kararlı bir şekilde yürütüldü. Bu gün Sayın Cumhurbaşkanının, Sayın Başbakanın yaptığı açıklamalarla ortaya çıktı. Hepimizi gerçekten büyük bir sevincin içine sokan gelişme ile karşı karşıya kaldık” diye konuştu.