Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

CHP`li Öztrak`dan Varlık Fonu eleştirisi

- CHP`li Öztrak`dan Varlık Fonu eleştirisi - CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak: - “Bunun sonu Düyun-u Umumiye`dir”

 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Varlık Fonu'nu eleştirerek, “Bunun sonu Düyun-u Umumiye'dir” dedi. 
TBMM'de basın toplantısı düzenleyen Öztrak, Varlık Fonu'nu eleştirdi. Öztrak, Bakanlar Kurulu kararı ile milyarlarca doları bulan kamu varlığının Varlık Fonu'na devredilmesini eleştirerek, "Evde dededen kalma son gümüşler de hükümetin bütçe disiplini ve Sayıştay denetimi dışında tutularak ve Hazine ilkesine açıkça aykırı olarak kurulan, Hazine'ye, hassaya yani özel Hazine'ye, diğer adıyla Varlık Fonu'na devredildi. 2001 krizinden sonra en kritik noktalardan birisi de Hazine birliğini sağlamaktı, çünkü krizin nedenlerinden bir tanesi Hazine'nin dışında birçok fonun borçlanma ve harcamayı aşma yetkisine sahip olmasıydı. Yeniden Hazine birliği ihlal edilerek, hem de diğerlerine oranla çok büyük bir fon getiriliyor" dedi. 
Yeni dış borçlar alınmaya çalışılacağını söyleyen Öztrak, "Bir sabah uyandığınızda ilk Osmanlı anayasası Kanuni Esasiye'yi hazırlayan Mithat Paşa'nın kurduğu Ziraat Bankasının, milli petrol arama şirketi Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının ve diğer kuruluşlarının sahip olduğu imtiyazlarla birlikte yabancılara kaptırıldığını göreceğiz. Osmanlı'yı çökerten zihniyet buydu. Bunun sonu Düyun-u Umumiye'dir. Başka ülkeler varlık fonlarını sahip oldukları doğal zenginliklerden elde edilen gelir fazlasını değerlendirip, gelecek kuşaklara aktarmak için kuruyor” ifadelerini kullandı.
Hükümetin FETÖ ile mücadeleyi bıraktığını da iddia eden Öztrak, “Kamu varlıklarını, kaynaklarını Varlık Fonu'na devretmenin önünü açan Kanun Hükmünde Kararnameler, OHAL'in nasıl bir gereğidir? Anayasayı ihlal ederek yapılan bu düzenlemeler yok hükmündedir. Bu KHK'lara dayanarak yapılacak tasarrufların mali sonuçları, o tasarrufların altında imzaları olanları bağlar" şeklinde konuştu.