Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

“Heykeltıraş" Bakkal

Osmaniye`de bakkal dükkanı işleten esnaf, taşı işleyerek yaptığı heykelcikleri ve tarihi eser maketlerini dükkanında sergiliyor Esnaf Yusuf Aslansofuoğlu: "Tarihi eserlerin fotoğraflarına bakarak taştan maketlerini yapıyorum.

Kadirli ilçesinde bakkal dükkanı işleten ve "diplomasız heykeltıraş" olarak bilinen 50 yaşındaki Yusuf Aslansofuoğlu, 35 yıldır taşı işleyerek heykelcik ve tarihi eserlerin maketini yapıyor.

Yedi Mart Mahallesi'nde 25 yıldır dükkan işleten Aslansofuoğlu, çocukluğunda çamura şekil vererek yaptığı oyuncak araba ile oynadığını söyledi.

Hobisini, taştan heykelcik ve tarihi eser maketi yaparak sürdürdüğünü anlatan Aslansofuoğlu, "35 yıldan bu yana gazete, dergi veya tarih kitaplarında tarihi eserlerin fotoğraflarına bakarak taştan maketlerini yapıyorum. Bu eserleri dükkanımda sergiliyorum. Müşterilerimin ilgisini çekiyor. Bazılarını dostlarıma hediye ediyorum. Bazı kişiler, heykelcikleri tarihi eser sanıyor" dedi.

Aslansofuoğlu, eserlerini, büyüklüğüne göre 10 gün ila 6 ay arasında ortaya çıkardığını kaydetti.

İlçede yer alan Karatepe Açık Hava Müzesi'ndeki eserlerden ilham aldığını belirten Aslansofuoğlu, oluşturmayı planladığı teşhir salonuna taşıyacağı eserlerini fuarlarda sergilemek istediğini de vurguladı.

Haber: MENDERES ÖZAT