Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

Deniz Seki: Cezaevi Memleketimden Daha Güvenli

CHP Cezaevi Komisyonu, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi`ni ziyaret etti. Mahkumların arasındaki ünlü sanatçı Deniz Seki, "Cezaevi, memleketimden daha güvenli." dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Cezaevi Komisyonu  Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'ni ziyaret etti. Komisyonun  21 Mart Pazartesi günü gerçekleştirdiği ziyarete, Genel Başkan Yardımcısı ve Cezaevi Komisyon Sözcüsü  Veli Ağbaba, CHP  Kocaeli  Milletvekili  Tahsin Tarhan,  İstanbul Milletvekilleri  Gamze Akkuş İlgezdi,  Zeynel Emre ve  Mahmut Tanal katıldı. CHP'liler  Deniz Seki ve yabancı uyruklu kadın mahkumlar ile görüştü.

2 KİTAP YAZDIM, 10 TANE BESTE YAPTIM"

CHP'li heyet gerçekleştirdiği ziyareti ve yaptıkları görüşmeleri raporlaştırarak yayınladı. CHP'nin yayınladığı görüşme raporunda  Deniz Seki'nin sözleri şöyle aktarıldı:

"Ne yapabiliriz, birşeyler yapmak istiyorum burada. Gitar kursu alıyorum. 16 kişilik bir koğuşta kalıyorum. İki kitap yazdım, 10 tane beste yaptım."

"CEZAEVİ MEMLEKETİMDEN DAHA GÜVENLİ"

"Cehennemde cenneti yaşıyoruz. Daha tahammülkarım, burada küçük şeylerden mutlu olunur, büyük şeylere karşı dağ gibi durulur. Niye buradayım diye düşünüyorum, tanımadığım kimselere dokunuyorum, kalplere giriyorum. Burada kendimi daha güvende hissediyorum,  Türkiye'nin her tarafından güvensizlik hakim. Güvensiz bir toplumda yaşıyoruz. Cezaevi, memleketimden daha güvenli."

"MEMLEKETE BİR ŞEY OLMASIN BEN YATMAYA RAZIYIM"

"Üreterek yaşıyorum. Üretmekten hayat buluyorum. Kimse ölmesin, memlekete birşey olmasın, ben yatmaya razıyım."

YABANCI MAHKUMLAR DERTLİ

Bakırköy Kadın Cezaevi'nde tutuklu/hükümlü olarak bulunan yabancı kadın mahkumların sorunlarına da yer verildi. Raporda yabancı mahkumlar, büyükelçilik aracı olamadığı için aileleriyle telefonda konuşamadıklarını belirtti. Mektupların 6 aydan önce ellerine ulaşmadığı, para cezalarının çok olduğu ve ödeyemeyince hapis cezalarının arttığını dile getiren kadınlardan bazılarının hiçbir geliri olmadığını ilettiği anlatıldı.

"KREŞ YAPILMASINDAN MEMNUN OLDUK"

CHP Cezaevi Komisyonu  Bakırköy Cezaevi İzlenim notunda ise şu ifadelere yer verildi:

"CHP Cezaevi Komisyonu olarak ziyaret ettiğimiz çoğu cezaevinde kötü koşullarla karşılaşmakta ve bu durumları raporlaştırmaktayız. Ancak en son yaklaşık 1 yıl önce gittiğimiz  Bakırköy Cezaevi'nde 6 ay kadar önce bir kreş yapıldığını son ziyaretimizle görmüş olduk. Mahkum çocukları ile çalışanların çocuklarının birlikte bulunduğu bir kreşle karşılaşmayı memnun edici bir gelişme olarak kabul ediyoruz. 30'a yakın çocuk, burada vakit geçiriyor ve bu işi ciddiye alan öğretmenlerin bulunduğu bu kreşte, cezaevi ortamından bir nebze de olsa sıyrılmış oluyor. Tabii  Bakırköy Cezaevi, yabancı uyruklu mahkumların da tutulduğu bir cezaevi olması nedeniyle, komisyon olarak olumlu bulduğumuz kreşte vatandaşımız çocuklarla yabancı uyruklu çocuklar birbiriyle kaynaşma fırsatı da buluyor."