Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

Türkiye`yi Çin`in Elinden Misi Köyünün Kadınları Kurtaracak

Bursa`nın küçük köyü Misi 15 yıl sonra Çin ipeğine karşı kadınlarla birlikte yeniden ipekböcekçiliğine geri döndü. Misi köyü ile yöresel değerler yeniden canlandırılacak.

Bursa'nın küçük bir köyü. Tarihi 2000 yıl öncesine kadar uzanıyor. Yörüklerin yerleştiği köye şimdilerde 'Gelecek Turizmde' projesinin eli değdi ve köyde kaybolan ipekböcekçiliği zanaatı yeniden canlandırıldı. Yöresel lezzetlere sahip çıkıldı ve kadınlar çalışma hayatına kazandırıldı. Bundan 9 yıl önce  Anadolu Efes, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve  Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'nın (UNDP) işbirliğiyle başlayan 'Gelecek Turizmde' projesiyle  Türkiye'nin farklı köşelerindeki turizm potansiyeli ortaya çıkarılmaya başlandı. Bu yerlerden biri de  Bursa'nın merkezine 12 km uzaklıktaki köyü Misi. Geçen hafta  8 Mart  Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle  Bursa'nın Misi Köyü'ndeydik.

EĞİTİM VERİLDİ

Bursa'nın bu 2000 yıllık tarihi olan küçük köyü Misi'de 15 yıl öncesine kadar geçim kaynağı ipekböcekçiliğiydi. Ancak  Çin ipeğinin  Türkiye'ye girmesiyle ipekböcekçiliği ve ipek dokuma sanatı Misi'de kaybolma noktasına geldi. 'Gelecek Turizmde' projesiyle öncelikle köye ipekböcekçiliğinin canlandırılması çalışmaları başlandı. Yeniden ipekböcekçiliği yapılacak evler belirlendi, dokuma tezgahları kuruldu, bir 'ipek evi' hayata geçirildi. Bu proje kapsamında Nilüfer Belediyesi de Misi köyünü kalkındırmak için kolları sıvadı. Tarihi evler onarılmaya başlandı. Kadınlar yeniden ipekböceğiliğine geri döndüler, kadınların ürettikleri ürünler ipek evinde yeniden pazarlanmaya başlandı. 44 kadın turizm eğitimi aldı. 'Gelecek Turizmde' projesinde aynı zamanda yöredeki derneklerle işbirliği yapılıyor, gidilen yörede sivil toplum örgütü yoksa, bir sivil toplum örgütünün kurulması da amaçlanıyor.

Misi'de de Nilüfer Misi Köyü Kadınları Kültür ve Dayanışma Derneği kuruldu. Verilen eğitimlerin sonucunda kadınlardan bazıları kahvaltı evi açtı, bazıları ürünlerini pazarlama olanağı buldu. Misi'de açılan  Koza Evi'nde ise yöre yemekleri yapılmaya başlandı. 'Koca görmez', kestaneli et, mürver çiçeği reçeli gibi yöreye ait ancak unutulmaya başlanan lezzetler yeniden yapılmaya başlandı. Civit mavi rengi Misi Köyü'ne özel bir renk. Bazı evler bu proje kapsamında bu renge boyandı. 'Gelecek Turizmde' projesi yöreye hayat verdi. 'Yüzde 100 Misia' isimli proje ile de kaybolan ipekböcekçiliğini yeniden canlandırdı.

BİR EVDEN 50 KİLO

Dernek Başkanı Nagihan Dülger ve proje koordinatörü Arzu Kutucu Özenen ile birlikte sohbet ettik. Kadınlar  Çin ipeğinin  Bursa'daki tüm kozacılığı bitirdiğini, bu projeyle birlikte kozacılığa döndüklerini anlattılar. Bu proje için evlerde bir oda ipekböceklerine ayrılıyor. Dut ağacı yaprakları toplanıyor, özellikle de erkek dut ağaçları yaprakları toplanıyor, çünkü böcekler yalnızca erkek dut ağacı yaprağını yiyor. Bir odaya 20 bin böcek sığıyor. Bir evden de 40-50 kilo koza çıkıyor. İpek kozalarının kilosu 65 liradan da satılıyor. İpek Evi'nde kurulan dokuma tezgahlarında kadınlar dokuma yapıyor, bozuk kozalar da çiçek yapımında kullanılıyor. Tüm ürünler de gelen turistlere hediyelik ürün olarak satılıyor. Nagihan Dülger, "Kadınlar bu iş sayesinde para kazanmaya başladı. Para kazanma dışında artık birlikte tiyatroya, sinemaya gidiyoruz. aramızda dil eğitimi alanlar oldu. Burasının daha fazla tanıtılmasını istiyoruz" diyor.

Keçiborlu'da lavanta Saimbey'de kelebek

Yeni başlayacak projelerde  Keçiborlu'da lavanta üretimi desteklenecek,  Adana'da  Saimbeyli'de kelebek türlerine dikkat çekilerek, bölgenin turizm merkezi haline getirilecek.  Edremit'te de Nar kadın projesiyle yöresel lezzetler ön plana çıkarılacak.

Çocukların buluşma noktası kütüphane

Nilüfer Belediyesi'nin kurduğu kütüphane tüm çocuk kütüphanelerine örnek olacak nitelikte. Hafta sonları yazar sohbetlerinin de yer aldığı kütüphane Misili çocukların buluşma noktası olmuş.

9 YIL ÖNCE BAŞLADI

'Gelecek Turizm'de 9 yıl önce  Anadolu Efes, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve  Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ortaklığında başladı. Bugüne kadar gerçekleştirilen projeler şöyle: 2007 – 2012 yılları arasında  Erzurum'un Uzundere İlçesi'nde 20'den fazla ev pansiyonu açıldı. 3 sivil toplum kuruluşu kurulması sağlandı, bisiklet ve yürüyüş rotaları oluşturuldu ve rafting, kuş gözlemi gibi yerel festivaller düzenlendi. 5 yıl sonucunda Uzundere İlçesi  Bakanlar Kurulu tarafından Turizm Merkezi ilan edildi. Aynı yıllarda,  Boğaziçi Üniversitesi işbirliğiyle 25 ilde yaklaşık 5 bin kişiye turizm eğitimleri verildi. Gelecek Turizmde kapsamında şu ana kadar Misi Köyü ( Bursa),  Seferihisar ( İzmir),  Mardin,  Safranbolu ( Karabük),  Şanlıurfa,  Malatya'dan 6 proje desteklendi. 2016 yılında ise 3 ilde üç yeni proje desteklenecek.