Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

Osmaniye`de Davulcu-zurnacı Eylemi

Osmaniye`de çeşitli okullarda folklor ve halk oyunları çalışmalarında görev alan davulcu ve zurnacılar, ayda 40 olan çalışma saatlerinin 30`a düşürülmesini, davul- zurna çalarak protesto etti.

 
Osmaniye'de çeşitli okullarda folklor ve halk oyunları çalışmalarında görev alan davulcu ve zurnacılar, ayda 40 olan çalışma saatlerinin 30'a düşürülmesini, davul- zurna çalarak protesto etti.

Merkez Kazım Karabekir Mahallesi'ndeki evlerinin önünde toplanan davulcu ve zurnacılar, yarışmalarda kazandıkları kupa ve madalyalarıyla eylem yaptı. Sokakta davul zurna çalan davulcular adına açıklama yapan Osmaniye Davulcular Dernek Başkanı Adem Timi,Türkiye'de davulcusuz halk oyunlarının düşünülemeyeceğini söyledi. Timi, "Halk Eğitim Merkezi ile anlaşmalı olarak çalışıyoruz. Aylık 40 saat çalışınca bin 400 lira gelirimiz oluyordu, 30 saate düşünce 500 lira kaybımız oldu. Bir okulda çalışma olduğu zaman arkadaşlarımız kendi araçlarıyla gidip geliyor, yakıt bedelini düşersek elimize 500-600 lira bir para kalıyor. Tekrar çalışma süremizin 40 saate çıkartılmasını istiyoruz" dedi.

Osmaniye'nin girmiş olduğu halk oyunları yarışmalarda çaldıkları davul ve zurnalardan dolayı kendilerinin de ödül aldığını hatırlatan Timi, "Bizler yetkililerden bu mesleğin, davulculuk kültürünün bitmemesi, gelecekteki nesillere taşınmasını istiyoruz. Aynı zamanda mehteranda davul çalmaktayız, Ramazan ayında da davul çalmaktayız. Çünkü bizim kültürümüzde, Osmanlı'dan bu yana davul ve zurna olmazsa olmaz müzik aletlerinden biridir. Halk oyunları çalışmaları bittiği zaman bizim bu kurslarda kazanç sağlayan arkadaşlarımız işsiz kalacaklardır. Bu şekilde de davul zurna kültürü zamanla bitmiş olacak, davulculuk ve zurnacılık kültürü yok edilmemeli" diye konuştu.