Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

Kayseri 2014 Spor Festivali ve Açık Su Yüzme Yarışları başladı

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ve Türkiye`nin en büyük tematik parkı olan Anadolu Harikalar Diyarı muhteşem bir festivale ev sahipliği yaptı. Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, yıllardır verilen emekler sonucu bugün Kayseri`de yapılamayan bir sporun kalmadığını söyledi ve böyle bir festivalin Anadolu`da ilk olduğunu belirtti.

 

Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve iki gün sürecek olan Kayseri 2014 Spor Festivali ve Açık Su Yüzme Yarışları halkın büyük ilgisiyle karşılaştı. Pek çok vatandaş akın ettiği festivale katılmak üzere Harikalar Diyarı'na gitti. Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, festival alanına Kayserili ünlü milli basketçi Fatih Solak ile geldi. Vatandaşları selamlayan Başkan Özhaseki, festivalde gösteri yapmak üzere Kayseri'ye gelen Ünlü İllüzyonist Aref Ghafouri ile de bir süre sohbet etti.

Açılış töreni öncesi basın mensuplarının sorularını cevaplayan Başkan Özhaseki, bu tür sosyal etkinlikleri sürdüreceklerini belirtti. İş yapmanın kolay olmadığını ifade eden Başkan Özhaseki, "Bu kıraç topraklarda bir takım işleri yapmak kolay değil. Erciyes'te kayak merkezi yapmak, Kızılırmak'ın üzerine baraj yapmak kolay değil. Bu tür organizasyonları sağlayacak altyapıyı yapmak kolay değil. Bunun arkasında büyük emekler ve gayretler var. Şükür Allah'a biz Kayseri için neler yaptığımızı biliyoruz ve her yaptığımız projenin de arkasındayız" dedi.

Festivalin açılış törenine Başkan Mehmet Özhaseki'nin yanı sıra Vali Vekili Mehmet Emin Alcı, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Cahit Özden, ilçe belediye başkanları, profesyonel ve amatör sporcular ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılışta konuşan Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş. Genel Koordinatörü Ali Üstünel, festivali geleneksel hale getirmeyi planladıklarını söyledi. Büyükşehir Belediyesi'nin Kayseri'de sportif anlamda yaptığı yatırımlar neticesinde ulusal ve uluslararası organizasyonlarda ilk akla gelen şehrin Kayseri olduğunu ve ilimizin finaller şehri misyonunu üstlendiğini vurgulayan Üstünel, festivali düzenleme amaçlarını ise şöyle açıkladı: "Vatandaşlarımızın hayatlarında spora geniş bir parantez açmalarını mümkün kılmak, gençlerimizin alkol ve uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmaları için sporla buluşmalarını sağlamak, Büyükşehir Belediyemizin sportif anlamda etkinliklerini vatandaşlarımızla paylaşmak gibi amaçlar taşıdık."

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki de konuşmasında, yıllardır yapılan çalışmalarla bugün Kayseri'de artık yapılamayan bir sporun kalmadığını söyledi. Buna uygun altyapının Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlandığını dile getiren Başkan Özhaseki, "İsteyen Erciyes dağında kayak yapabilecek, isteyen su sporları yapabilecek, isteyen Türkiye'de en iyi futbol oynanabilecek ortamların sağlandığı yerde futbol oynayacak veya seyredecek, isteyen basket takımlarımızı seyredecek. Anadolu için bir ilk sayılacak bu güzel etkinlikten dolayı arkadaşlarımızı kutluyorum. Yıllarca şehrin altyapısına çok emek verdik. Sonra şehrin üst yapısındaki yolların yapılmasına sıra geldi. Cumhuriyet tarihi boyunca yapılmış yolların iki misli uzunluğunda yol yapıldı. Kolay değil, 8-10 tane park olan bir şehirden bugün 850 tane park olan bir şehre geldik. Bir taraftan da prestij projeler ortaya çıktı. Şu alandaki Harikalar Diyarı'nda bile beş senelik bir emek var. 700 dönüm üzerine kuruldu. Kolay kolay hiçbir yerel yönetimin altından kalkabileceği bir proje değil. İşte bu emeklerin neticesinde bugün keyifli günler yaşıyoruz. Bundan sonra da bu gayretlerimiz devam edecek" dedi.

Konuşmaların ardından iki gün sürecek festivale start verildi. Başkan Özhaseki daha sonra paten gösterileri, waterball, yüzme yarışları, step, bedminton, binicilik, ayak voleybolu, penaltı atışları, basket atışları, bosuball, su kayağı, mini golf gibi pek çok spor dalının yapılabildiği festival alanını gezdi. Festival alanında penaltı atan, ayak voleybolu oynayan Başkan Özhaseki, sporcular ve vatandaşlarla da uzun uzun sohbet etti.