Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

Dünyanın En Pahalı Kenti Singapur

Singapur peş peşe üçüncü kez dünyanın en pahalı kenti seçildi.

Ekonomik analiz ve tahminler yapan  Economist Intelligence Unit (EIU) tarafından açıklanan "dünya çapında hayat pahalılığı" listesinde  Singapurüçüncü kez ilk sırada yer aldı.

NEF YORK'TAN 2,7 KAT PAHALI

EIU'nun araştırmasında,  Singapur en pahalı kentler sıralamasında ilk sırayı alırken, ikinci sırayı Zürih ve  Hong Kong paylaştı.  Singapur'un, özellikle otomobil fiyatları, ulaşım maliyetleri ve giyim sektöründe  New York'tan 2,7 kat daha pahalı olduğu belirtildi.

400 FARKLI FİYAT DEĞERLENDİRİLİYOR

Yılda iki kez yapılan araştırmada aralarında yiyecek, içecek, giyim, ev eşyaları, kişisel bakım ürünleri, ev kiraları, ulaşım, özel okul, hizmetli çalışan ve eğlence gibi 160 ürün ve hizmete dahil 400 farklı fiyat üzerinden yapılan değerlendirmede,  Singapur 116 puan, Zürih ve  Hong Kong 114 puan aldı.

PARİS 4. SIRADA

Hong Kong ve Zürih'i,  İsviçre'nin  Cenevre kenti takip ederken, sıralamanın dördüncü sırasında  Fransa'nın başkenti  Paris yer aldı.

İngiltere'nin başkenti  Londra, dünyanın en pahalı kentleri listesinde kendine beşinci sırada yer bulurken, ankette fiyatların temel alındığı  New York ise altıncı sıraya yerleşti.

EN UCUZ KENTLER ASYA'DA

Listeye göre, yaşamın en  ucuz olduğu kentlerin çoğu ise  Asya'da bulunuyor.

İŞTE UCUZ ŞEHİRLER

EIU araştırmasında hayat pahalılığının en az olduğu kentler sıralamasında  Hindistan'dan  Bangalore,  Mumbai,  Chennai kentleri ve başkent  Yeni Delhi yer aldı.

Zambiya'nın başkenti Lusaka,  Kazakistan'ın  Almatı,  Pakistan'ın  Karaçi kentinin de bulunduğu hayat pahalılığının en az olduğu kentler listesinin sonunda

Suriye'nin başkenti  Şam ve  Venezuela'nın başkenti Caracas yer aldı.