Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

TGF Kadın Gazeteciler Komitesi Kuruldu

Medya çalışanlarının üçte birini oluşturan kadın gazetecilerin örgütlenmesi için düğmeye basan Türkiye Gazeteciler Federasyonu, ‘Kadın Gazeteciler Komitesi’ni kurdu. Komite; “Kadın Gazeteciler Çalıştayı”na imza atarak, sorunlar ve taleplerin yüksek sesle dillendirilmesini sağlayacak

 

Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun (TGF), 20-22 Haziran 2014 tarihleri arasında Elazığ’da yapılan 45. Başkanlar Konseyi Toplantısı’nda; “TGF Kadın Komitesi” kurulması kararı alındı. Anadolu’da gazetecilerin örgütlülüğünü esas alarak 1980’li yıllarda ortaya çıkan bir fikirle doğuş süreci başlayan ve bugün ülkenin dört bir yanında faaliyet gösteren 81 cemiyet ve derneğin omuzlarında yükselen TGF’nin gücüne güç katmak için yola çıkan Komitenin Başkanlığını Balıkesir Merhaba Gazetesi İmtiyaz Sahibi Semra Aman Akyürek üstlenirken, Başkan Yardımcılığını Çorlu’dan Yorum Gazetesi İmtiyaz Sahibi Gülgün Keçeci ve Genel Sekreterlik görevine Mersin’den Akdeniz Gazetesi Muhabiri Hediye Eroğlu getirildi.

 

Kadın Gazeteciler Çalıştayı yapılacak

 

İlk toplantısını TGF Genel Başkanı Atila Sertel’in başkanlığında yapan komite; öncelikle ülke genelindeki kadın gazetecilerin sayısının belirlenmesi ve ardından da ulusal ölçekti bir ‘Kadın Gazeteciler Çalıştayı’na imza atma kararı aldı.

Çalışmaları ile ilgili bilgi veren Komite Başkanı Semra Aman Akyürek, Türkiye’de görev yapan gazetecilerin çatı kuruluş olan TGF’nin attığı bu önemli adımın federasyonun gücüne güç katacağına inandıklarını belirterek, komitenin; erkeklerden oluşan tüm cemiyet ve dernek başkanlarının oy birliği ile kurulmasının çok anlamlı ve değerli olduğunu söyledi.

 

“Engelleniyoruz”

 

Son açıklanan TÜİK verilerine göre, Türkiye’de medya çalışanlarının üçte ikisinin erkek olduğunu söyleyen Akyürek, “Kadınlar medya kuruluşlarının karar mekanizmalarında neredeyse hiç yoklar. Medya çalışanlarının üçte birini oluşturan kadın çalışanlar; ayrımcılıktan mobbinge, eşdeğer işe eşit ücret verilmeyişinden cinsel tacize kadar, erkek egemen sistemin tüm olumsuz uygulamalarına maruz kalmakta.

Kadınların ucuz iş gücü olarak görülmesi, pasif-geri görevlerde çalıştırılması, kadınların annelik haklarının yerine getirmesinin engellenmesi, kadınların mobbing ve tacize maruz kalması, kıdem hakları engellenerek kariyer planlamalarının sekteye uğratılmasını önlemek için çıktığımız bu yolda sorunlarımızın; uzlaşı kültürü ve ortak akıl oluşturma anlayışı ile çözüme kavuşturmak için çalışacağız” diye konuştu.