Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

Milas`ta altyapıdan mitolojik tanrılar çıktı

Milas’ta yürütülen altyapı çalışmalarında Roma dönemine ait, mitolojik tanrıların tasvir edildiği taban mozaiği bulundu.

 

Milas’ta İlbank’ın desteğiyle Muğla Büyükşehir Belediyesi adına özel bir firma tarafından yürütülen altyapı çalışmalarının Ahmet Taner Kışlalı Caddesi’nde devam edilen bölümünde, yerin 50 santim altında tarihi kalıntılara rastlandı. Taban mozaiğinin önceki yıllarda yürütülen altyapı çalışmaları sırasında ağır biçimde tahrip edildiği ve yüzde 40’ının yok olduğu belirlendi.

3. derece arkeolojik sit alanı olan bölgede yapılan çalışmalarda, tarihi kalıntılara rastlanması üzerine görevli arkeolog kazının durdurulmasını istedi. Milas Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü ekipleri, alanda kurtarma kazısı başlattı. Temizleme ve kurtarma çalışmalarının ilk bölümünde tarihi kalıntının bir kilise ya da konut tabanında kullanılan 5 metre uzunluk, 3 metre genişliğe sahip mozaik olduğu anlaşıldı. Ekipler, Roma dönemine ait mozaikte mitolojik öğe tasvirleri buldu. Kurtarma çalışmalarında mozaiğin önceki yıllarda gerçekleştirildiği anlaşılan içme suyu ya da kanalizasyon şebekesi çalışmaları sırasında ağır bir tahribe uğradığı gerçeğini ortaya çıkardı. Yapının orta bölgesinde yatay doğrultudaki eserlerin yok olduğu görüldü.

Müze Müdürlüğü ekipleri çalışmalarını tamamlayarak mozaiğin korunmasına dönük işlemlerin ardından alanı kapattı. Müze ekiplerince oluşturulan raporun Muğla Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunca değerlendirilmesinin ardından, mozaiğin yerinde mi korunacağı, yoksa başka bir alana mı taşınacağı belirlenecek.