Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

Mezarına köyünden getirilen toprak serpildi, Livaneli İnce Memed türküsünü okudu

Türk Edebiyatının büyük ismi Yaşar Kemal, Zincirlikuyu Mezarlığı`nda toprağa verildi.

Türk Edebiyatının büyük ismi Yaşar Kemal, Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi. Yaşar Kemal'in mezarına memleketi Osmaniye Kadirli ilçesinin Gökçedam köyünden ve Kürt yazar Mehmet Uzun'un mezarından getirilen toprak serpildi. Sanatçı Zülfü Livaneli, Yaşar Kemal'in mezarı başında İnce Memed türküsünün bir kısmını okudu.

 

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 92 yaşında hayatını kaybeden Yaşar Kemal'in cenazesi, Teşvikiye Camisi'nde kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'na getirildi. Mezarlığa cenazeyle birlikte aralarında CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, gazeteciler Hasan Cemal, Cengiz Çandar, Selahattin Duman, Fatih Altaylı, sanatçılar Tarık Akan, Kadir İnanır, Suavi, Zülfü Livaneli'nin yanı sıra edebiyat dünyasından çok sayıda kişi geldi. Yaşar Kemal'in omuzlara alınan cenazesi eski eşi Tilda Kemal'in yanına kazılan mezara konuldu. Yüzlerce kişinin toprak attığı Yaşar Kemal'in mezarına, köyünden ve yazar Mehmet Uzun'un mezarından getirilen toprak serpildi.

EŞİ SON KEZ DOKUNDU

Mezarın başına eşi Ayşe Semiha Baban sanatçı Zülfü Livaneli'yle birlikte geldi. Eşinin üzeri kapatılan mezarına su döken Baban, daha sonra eğilerek mezara dokundu. Bu sırada Zülfü Livaneli, Yaşar Kemal'in unutulmaz eseri İnce Memed'den esinlenerek yazılan İnce Memed türküsünün bir bölümünü söyledi. Livaneli türkünün ardından, "Gecen aydınlık olsun Kemal Abi" diye seslendi.

AKIN AKIN İNSAN GELDİ

Yaşar Kemal'in aile ve arkadaş çevresi mezarlıktan ayrıldıktan sonra sevenleri mezara geldi. Yüzlerce insan akın akın Yaşar Kemal'in mezarına gelerek dua okuyup, çiçek koydu. Sevenlerinden bazıları da duygularını yüksek sesle aktardı.

ADANA DEMİRSPOR ATKISI ASILDI

Yaşar Kemal'in mezarı sevenleri tarafından çiçeklerle donatıldı. Bir kişi de mezar taşına Adana Demirspor atkısı astı. Mezara ziyaretler sürüyor.