Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

Mayınlara aldırmadan geliyorlar

IŞİD’ın kontrolünün bulunduğu bölgelere yakın köylerdeki Suriyeliler, ülkelerinden kaçarak Kilis üzerinden Türkiye’ye geliyor.

 

Kilis’in Yavuzlu köyü ile Elbeyli ilçesinin bulunduğu bölgenin Suriye tarafının, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) kontrolünde bulunması nedeniyle ABD önderliğindeki koalisyonun Suriye’de IŞİD mevzilerini vuracağını açıklamasından sonra IŞİD’in kontrolünün bulunduğu köylere komşu olan Suriyeliler, akın akın Türkiye’ye geliyor. Yanlarında aldıkları eşyalarla birlikte kilometrelerce yürüyerek Kilis’in Elbeyli ilçesi Suriye sınır hattına geliyor.

Günün ilk ışıkları ile birlikte Suriyeliler, binlerce cana mal olan Türkiye-Suriye sınırında ölüm kusan mayınlara aldırış etmeyerek kendilerini güvende hissettikleri Türkiye’ye geliyor. Koşar adım gelen Suriyeliler, kendilerini bekleyen yakınlarının araçları ile yolcu taşıyan araçlara binerek Elbeyli ilçesinden ayrılıyor. Kilometrelerce yürüyen Suriyelilerin bitkin ve yorgun oldukları, yanlarında getirdikleri eşyaları taşımakta zorluk çektikleri gözlendi.