Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

‘İkramiyeci koca’ hâkimi kandıramadı

Dava dosyasına göre, geçimsizlik nedeniyle boşanmak isteyen Salih A. (52) ile Gönül A. (50), aralarında protokol yaparak anlaşmalı boşanma davası açtı. Dava, kadın hakları konusunda önemli kararlara imza atan Ankara 5’inci Aile Mahkemesi Hâkimi Şerafettin Şanver’e düştü.

‘BARİ YARISINI VERSEYDİNİZ’

Karar duruşmasında Salih A.,“4-5 yıl sonra emekli olduğunda ikramiyeyi karısına vereceğini” beyan etti. Bir çocuk annesi Gönül A. da kocasına güvendiğini belirterek boşanmak istediğini söyledi. Hâkim Şanver ise Salih A.’nın 5 yıl sonra alacağı emekli ikramiyesini karısına vereceğini inandırıcı bulmadı. Kadının mağduriyetinin önüne geçmek isteyen hâkim, kocanın çalıştığı kuruma yazı yazarak, emekli olduğunda ikramiyesinin, Gönül A.’ya ödenmesi konusunda ‘ihtiyati tedbir kararı’ koydurdu. Bunu duyan koca, mahkemede, “Hepsi de çok oldu, bari yarısını verseydiniz hâkim bey” diyerek tepki gösterdi.

Dedektif hâkim

Hâkim Şanver, daha önce de karısını bırakan kocayı, bulamayınca emekli maaaşına ‘tedbir’ koymuş, maaaşını çekemeyen koca, mahkemeye gidince kadına nafaka bağlamıştı. Şanver’in bu kararı da Hürriyet’te “Dedektif Hâkim” başlığıyla yayımlanmıştı.