Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

Ümraniye’de `saka kuşu` operasyonu

Ümraniye’de avlanması yasak olan saka kuşlarını besleyip ticaretini yapan şüpheli, avladığı kuşların videosunu sosyal medyada paylaşınca yakayı ele verdi. Yapılan baskında ele geçirilen 31 saka kuşu doğaya salındı.

 

Edinilen bilgilere göre, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve polis, Ümraniye Dudullu’da ticaretini yaptığı avlanması yasak olan saka kuşlarının görüntüsünü sosyal medyada paylaşan şüphelinin evine baskın düzenledi.

Eve giren ekipler bir odanın saka kuşuyla dolu olduğunu görünce şaşkına döndü. Ekipler, kuşları odanın camından dışarı çıkaramayınca devreye onları tutsak eden E.G. girdi. Kuşları avlayıp evin bir odasına hapseden E. G., eline alığı uzun saplı süpürgeyle kuşları dışarı çıkarmaya çalıştı. Şüpheli de başarılı olamayınca ekipler kuşları yakalayarak kafeslere koydu. Daha sonra ormanlık alana götürülen kuşlar, kafeslerinden çıkarılarak doğaya salındı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Nevzat Alğan, tutsak edilen saka kuşlarını doğaya salarak, “Sosyal medya üzerinden yapılan çalışmaları takip ettik. Tuzak kurularak saka kuşlarını yakalayan şahsı görüntülerden tespit ettik. Bu kuşun doğada serbest olması gerekiyor. Şahsın evinde 31 adet kuşun tespiti yapıldı. Kendisine tazminat cezası verilecektir. Bu tip olaylara karışanlar kesinlikle durdurulmalı. Bu tür olayların biz takibini yapacağız. Doğayla barışık insanlara ihtiyacımız var” dedi. Kuşları avlayıp ticaretini yapan şüpheli E. G.’ye ise 13 bin TL para cezası uygulandı.