Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

Ormandaki gizli define: "Defne"

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde orman köylülerinin yeni geçim kaynağı “Ormandaki define” olarak adlandırdıkları defne ağacının yaprakları oldu.

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde orman köylülerinin yeni geçim kaynağı “Ormandaki define” olarak adlandırdıkları defne ağacının yaprakları oldu. 
Gıda, ilaç, kimya, boya ve kozmetik başta olmak üzere birçok sektörde hammadde olarak kullanılan defne ağacının yaprakları orman köylüsü için ekmek kapısı oldu. İlçeye bağlı 7 köyde hasadı başlayan defne ağacının yaprağı, 5 ay süren sezon boyunca yaklaşık 250 ailenin geçimini sağlıyor. Bu yıl Kadirli ilçesinde yaklaşık 25 Bin ton defne yaprağı hasadı beklediklerini belirten Kadirli Orman İşletme Müdürü Ferdi Kızıl, başta Kösepınarı, Koçlu, Yoğunoluk köyleri olmak üzere 7 ayrı köyde defne yaprağı hasadının başladığını söyledi. 
Defne yaprağının toplanması ve kurutma işlemine kadar bilgi de veren Kızıl, “Kadirli ilçemizde iki ayrı kurutma tesisi var. Defne hasadı orman köylerinde işletmemizce belirlenen alanlarda köylüler tarafından yapılıyor. Daha sonra kurutma tesislerinde Yaprak ve ağacın ince dalları birbirinden ayrılıyor. Kurutma işleminin ardından ise defne yaprakları firmalarca İzmir’e gönderiliyor. Defne yapraklarının bir kısmı yurt içinde değerlendirilirken büyük bir kısmı da Avrupa’ya ve Amerika’ya gönderiliyor. Bu yıl 25 Bin ton civarı hasat bekliyoruz. Geçen yıl defne yaprağının yaş olarak satılan kilogramı 55 kuruştu bu yıl ise kilogram 80 kuruşa çıktı bu da memnuniyet verici” şeklinde konuştu.