Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

Koyunlar

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Koyunlar ve kırpılmasından detay görüntü Hayvan üreticisi Eren Karakuşlu`nun konuşması Koyunlar "kışlık elbiselerini" çıkarıyor Küçükbaş hayvan üreticileri, her yıl nisan veya temmuz ayında gerçekleştirdikleri koyunların yünlerini kırkma geleneğini sürdürüyor Toros Dağları`nın eteklerinde, yaz ayları öncesi yayla hazırlıklara başlayan küçükbaş hayvan üretecileri, koyunların yünlerini kırkma geleneğini sürdürüyor.

Koyunlar ve kırpılmasından detay görüntü
Hayvan üreticisi Eren Karakuşlu'nun konuşması Koyunlar "kışlık elbiselerini" çıkarıyor
Küçükbaş hayvan üreticileri, her yıl nisan veya temmuz ayında gerçekleştirdikleri koyunların yünlerini kırkma geleneğini sürdürüyor
Toros Dağları'nın eteklerinde, yaz ayları öncesi yayla hazırlıklara başlayan küçükbaş hayvan üretecileri, koyunların yünlerini kırkma geleneğini sürdürüyor.

Küçükbaş hayvan üreticisi Eren Karakuşlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Osmaniye bölgesinde her yıl nisan ve temmuz ayının 15'inden sonra koyunların sıcaklardan etkilenmemesi ve etlenmesi amacıyla yünlerini kırktıklarını söyledi.

Kırkılan koyunların adeta "kışlık elbiselerini çıkardığını" anlatan Karakuşlu, elde edilen yünlerden ise yastık, yorgan ve minder yaptıklarını belirtti.

Kış aylarında uzayan yünlerin koyunların gelişimini etkilediğini ifade eden Eren Karakuşlu, şöyle konuştu: 

"Çukurova'nın sıcak havasından etkilenmemesi için koyunların et, süt ve gelişimine katkı sunan kırkma işlemini her yıl nisan veya temmuz ayında yapıyoruz. Yayla sezonu öncesi Osmaniye bölgesinde başladık. Hayvanlar dağa çıkacak, orada rahat etsinler diye kırkıyoruz. Bit, pire ve kenelerin hayvanların yünlerinin arasında yuva yapmasını engelliyoruz. O yüzden koyunları kesinlikle yünlerinden arındırmamız gerekiyor. Yani kışlık elbiselerini üzerinden almak için çalışıyoruz. Böylece hayvanlarımız da yazlık elbiselerini giyiyorlar diyebiliriz."